A cseh kormánynak az sem tetszik, hogy az euró védelmére létrehozandó megállapodást az euróövezet országai Csehország megkérdezése nélkül, a cseh álláspont megismerése nélkül hozták, s Prágát csak az utolsó pillanatban kérték fel a csatlakozásra. Mindezekről a kérdésekről Petr Necas a cseh parlament európai bizottságának szerdai ülésén beszélt, amikor ismertette kormánya álláspontját.
"A megállapodás legfőbb pontjait kedvezően ítéljük meg" - jelentette ki a kormányfő. Leszögezte: nem zárja ki, hogy Csehország a jövőben csatlakozik a paktumhoz. Elmondta: a témát a kormány a parlamentben, valamint társadalmi partnereivel, az egyeztető tanácsban is megvitatja. Pillanatnyilag azonban nem lenne jó a kormány részéről olyan elkötelezettséget vállalni, amelyet Csehország a későbbiekben nem teljesíthetne.
A miniszterelnök kijelentette: ellenzi a banki tranzakciók megadóztatását. Az elképzelések szerint ezek a pénzek a banki szféra biztonságát szolgáló alapba mennének. Necas úgy véli: nagy a valószínűsége annak, hogy ezeket a terheket a bankok később áthárítanak ügyfeleikre, illetve a külföldön székelő anyabankok a csehországi leányintézményeikre.
Csehország egyelőre bizonytalannak látja az euróvédelmi megállapodás jogi alapjait is, mert az Európai Bizottság beleszólhatna a tagállamok dolgaiba. "Vannak olyan vélemények, hogy ez ellentétes az európai joggal" - jegyezte meg a cseh miniszterelnök.
Kérdésre válaszolva megismételte: Csehország fontosnak tartja az atomenergia fejlesztését. A két cseh atomerőmű működésének esetleges korlátozása akár a gazdaság összeomlásához is vezethetne, ezért szóba sem jöhet. A két cseh atomerőmű - Dukovany és Temelín - a cseh áramtermelés egyharmadát állítják elő - emlékeztetett a kormányfő.
MTI