5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A COVID-19 miatti veszélyhelyzet március közepi kihirdetése után néhány nappal került felszámolási eljárás alá a TP Komplex. A kormányzati beavatkozást az tehetette szükségessé, hogy a csaknem száz, részben vagy egészben megvásárolt lakás helyzete megnyugtatóan rendeződjön.

A kormány a felszámolás alatt álló TP Komplex Beruházó Zrt.-t stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősíti - derül ki a legfrissebb Magyar Közlönyből. Egyúttal a kabinet megállapítja, hogy a társaság, mint stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezet vonatkozásában a csődtörvény 65–67. paragrafusát kell alkalmazni.

A veresegyházi Gyermekliget lakópark. Fotó: Index.hu
A veresegyházi Gyermekliget lakópark. Fotó: Index.hu

A TP Komplex Beruházó Zrt.-t 2013 áprilisában négy magánszemély alapította, lakó- és nem lakóépület építésére, a részvénytársaságok létrehozásához minimálisan szükséges 5 millió forintos alaptőkével. Az alapítók közül alig három hónap elteltével az erdőkertesi Csikós István Béla minősített többségi befolyást szerzett (ez legalább 75 százalékos szavazati arányt jelent), majd 2014 januárjában kivásárolta tulajdonostársait. A cégbe 2017-ben szállt be egy másik magánszemély, Balog Sándor László, megvásárolva Csikós részvényeinek felét. 

2014 októberében derült fény arra, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kifogásolta, Veresegyház önkormányzata pénzkölcsönökkel segíti a helyi vállalkozásokat, magánszemélyeket, miközben maga is hitelfelvételre szorul. Többek között a TP Komplex 2013 júliusában 92 millió 100 ezer, októberben pedig 12 millió forintnyi kölcsönt kapott a veresegyházi önkormányzattól.

A TP Komplex 2013-as éves beszámolójának kiegészítő mellékletében ez olvasható: "A Társaság megalakulásakor azt a célt tűzte ki, hogy a bajba jutott devizahiteleseknek nyújt segítséget. Olyan lakóházakat épít fel, melyben az alacsony rezsiköltség miatt a hátrányos helyzetben lévők is otthonra találjanak. Fenti elvárásoknak a Társaság az év végére eleget tett 13 lakásos társasházat adott át. A beruházás sikeresnek bizonyult, így a projekt tovább folytatódik".

A cég 2016 novemberében fogott bele a veresegyházi Gyermekliget lakópark megépítésébe. A lakások megvásárlására többen is előszerződést kötöttek a TP Komplex Zrt.-vel, befizetve lakásonként félmillió forintot, később pedig végleges szerződést is aláírtak, részben vagy egészben kifizetve a vételárat - derül ki az Index.hu tavaly szeptemberi cikkéből. Ennek az összegnek a szerződés szerint a Travill Invest Zrt. számlájára kellett kerülnie, miután e cég biztosította a beruházónak a kétmilliárd forintos hitelt egy 2017 elején kötött szerződés alapján. 

A Travill 2018 februárjában felmondta a szerződést, arra hivatkozva, hogy nem kapták meg minden szerződés után a vételárat. Ezt a TP Komplex azzal magyarázta, hogy a hitelszerződés megkötésekor a Travill tulajdonosa, a már említett Balog Sándor László résztulajdonos volt a TP Komplexben, ami pénzügyi szolgáltatás esetén szabálytalan, és a Travill így akarta felszámolni ennek nyomait.

A Gyermekliget tulajdonjoga időközben a TP Komplextől átkerült az Ecomont Trade Kft.-hez. A Travill most visszaköveteli a kétmilliárd forintos hitelt, ám erre a beruházó szerint az ingatlanfedezetek nem elegendők, a visszafizetés forrását majd a Gyermekliget II. lakásainak eladásából tudják előteremteni. A lakók részben vagy egészben kifizették a lakásokat, de a használatbavételi engedélyt a beruházó nem szerezte meg, így a lakók papíron még csupán egy telek résztulajdonosai. 

Az ügy miatt az első ütemben eladott, csaknem száz lakás vásárlója közül többen is, valamint a beruházást finanszírozó Travill Invest Zrt. feljelentették a TP Komplexet. Közben a beruházó a szerződések felmondásáról szóló értesítéseket küldött ki több lakónak, idén februárban pedig több lakásban kikapcsoltatta a vizet és a fűtést.

Az újabb fordulatra 2020. március 16-án, azaz a koronavírus-járvány miatti vészhelyzet kihirdetését követően öt nappal került sor az ügyben, amikor is a Budapest Környéki Törvényszék megindította a TP Komplex felszámolását.

A kormány a csődtörvény alapján minősítette stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté a TP Komplexet. E körbe olyan cégek kerülhetnek, amelyek adósságainak rendezéséhez, hitelezőikkel való megegyezéséhez, reorganizációjához nemzetgazdasági érdek vagy kiemelt közérdek fűződik, vagy amelyek esetében - ha a vagyonhiány és a fizetésképtelenség előreláthatólag nem szüntethető meg - kiemelt gazdaságpolitikai érdek fűződik ahhoz, hogy a jogutód nélküli megszüntetés gyorsabb, átláthatóbb és egységesített eljárásrend szerint történjék.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!