4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az utazás elengedhetetlen az innovációhoz. Sajnos ami igaz az üzleti életre, az igaz a vírusokra is, hiszen a világméretű „turnéja alatt” a koronavírusnak is volt ideje fejlődni. Az omikron változat bezárások sorát hozza maga után az egész világon, Kínában pedig csak tovább szigorítja az egyébként sem engedékeny üzleti beutazási szabályokat. Ez azonban nem minden, hiszen emellett nagyobb fennakadást is okozhat Kína gazdaságában, mint közvetlen versenytársaiéban.

Azt gondolhatnánk, hogy a szigorítások mögött az áll, hogy az országban elterjedt az omikron, azonban sokkal inkább arról van szó, hogy a kormány megelőző lépéseket hozott meg.

Május vége óta Kínában 7728 Covid-19-fertőzést regisztráltak, ezzel szemben az amerikai adat 15,2 millió, mindezek ellenére Kínában szigorúbbak a mozgás- és gyülekezési korlátozások, különösen a járványgócok közelében. A Covid-19-cel szembeni „zéró tolerancia” politikája a nemzetközi utazások korlátozott toleranciáját is magában foglalja, hiszen a Kínába érkezők legalább 14 napot kötelesek szállodai karanténban tölteni. A szigorú szabályozásoknak meg is van a hatása: a Wind adatszolgáltató számai szerint 99 százalékkal csökkent a szárazföldi határokat átlépők száma

A hasonló korlátozások valóban hatásosak voltak abban, hogy megállítsák a korábbi variánsok terjedését, ugyanakkor mindeközben komoly visszaeséseket hoztak a lakossági fogyasztásban, legyen szó akár a bolti forgalomról, akár a szolgáltatások igénybevételéről.

Illusztráció: Pixabay
Illusztráció: Pixabay

Ha az omikron variáns fertőzőbb, mint a többi törzs, az megnöveli az újabb járványgócok kialakulásának valószínűségét, ami gyakoribb lezárásokhoz vezet. Ha a korlátozások olyan szigorúak lennének, mint amelyeket Kína rövid időre bevezetett augusztus közepén, amikor a Nanjing városában kitört járvány ellen küzdött, az a gazdasági növekedésre is komoly hatással lenne. A Goldman Sachs lezárási modelljén alapuló számítások szerint az Economist úgy becsüli, hogyha a korlátozásokat egy teljes negyedévre vezetnék be, az közel 130 milliárd dolláros mínuszt jelentene Kína GDP-jéből, ami a negyedéves termelés körülbelül 3 százalékának felel meg.

Ráadásul nem az omikron jelenti az egyetlen veszélyt Kína gazdaságára. Az előrejelzések többsége már a variáns megjelenése előtt is úgy számolt, hogy Kína növekedése jövőre 4,5-5,5 százalékra lassul, ezért részben a magáncégeket érintő szigorítások, valamint az ingatlanpiaci nehézségek a felelősek.

Rosszabb forgatókönyvek is elképzelhetők

Az Oxford Economics tanácsadó cég szerint ha Kína olyan súlyos ingatlanpiaci visszaesést szenved el, mint 2014-15-ben, a GDP növekedése 3 százalékra csökkenhet 2022 negyedik negyedévében az egy évvel korábbihoz képest, ez az egész éves növekedést 3,8 százalékra szorítaná vissza. Ha a lakásberuházások olyan súlyosan összeomlanak, mint Amerikában vagy Spanyolországban történt a 2000-es évek második felében, akkor Kínában a növekedés 1 százalékra csökkenhet 2022 utolsó negyedévében, így 2,1 százalékra csökkentve az éves növekedést. Az összeomlás miatt keletkező veszteségek nyomán „számos” kisebb bank a 10,5 százalékos szabályozói minimumnál kevesebb tőkével fog rendelkezni.

Persze, erre léteznek megoldások, a Citigroup elemzői arra számítanak, hogy a kormányzat mindent megtesz majd annak érdekében, hogy megállítsa az ingatlanbefektetések bezuhanását. Ilyen lépés lehet például a minimumtőke-szint elvárás csökkentése a bankoknál, valamint az ingatlanvásárlók kölcsönfelvételének megkönnyítése. Emellett a fogyasztási kedv növelése érdekében reális lépés lehet a lakosságra terhelt adók csökkentése, a szociális háló fejlesztése, vagy éppen vásárlói kuponok kiosztása – ezzel azonban az a probléma, hogy elképzelhető, hogy a fogyasztói társadalom csak lassan mozdul, márpedig még a kínai kormány sem képes arra, hogy rávegye a háztartásokat arra, hogy több pénzt költsenek.

Egyetlen korlátozás van, amit Kína úgy tűnik, hogy semmiképpen sem hajlandó enyhíteni – a nemzetközi beutazásra vonatkozó korlátozás várhatóan egészen a februári téli olimpiáig érvényben marad majd, de akár az is elképzelhető, hogy még tovább húzzák a nyitást - addig, amíg a társadalom nagy részét be nem oltják egy kínai fejlesztésű vakcinával (a hatóság egyelőre nem siet a Pfizer vakcinájának engedélyezésével). Az omikron terjedésére tekintettel pedig az is elképzelhető, hogy Kína újabb kórházakat építene, hiszen a járvány előtt az országban 100 000 főre csak 3,6 intenzív osztálybeli ágy jutott, míg Szingapúrban háromszor annyi.

Az mindenesetre semmiképpen sem ígér jót a kínai gazdaságnak, hogy Sanghajban már arról pletykálnak, hogy akár 2024-ig maradhatnak a jelenlegi, igen szigorú beutazási korlátozások.

(Economist)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!