3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az átlagos nettó fizetés 2018-as növekedés pont ugyanannyi volt, mint 2017-ben.

2018-ban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete – a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – 329 900 forint, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 341 600 forint volt. Ez 11,2 százalékkal magasabb az előző évinél - számolt be a Központi Statisztikai Hivatal. A rendszeres, prémiumok nélkül számolt bruttó átlagkereset tavaly ennél jóval alacsonyabb volt, 306 500 forint.

Mindebből a KSH szerint a családi adókedvezmények hatása nélkül átlagosan 219 400 forint volt, ami szintén 11,3 százalékkal magasabb az előző évinél. Forintosítva tavaly pontosan ugyanannyival emelkedett az átlagosan hazavitt összeg, mint 2017-ben, 22 ezer forinttal.

Mivel az fogyasztói árindex mértéke 2018-ban 2,8 százalékos volt, reálszinten érezhető növekedésről árulkodnak a számok, 8,3 százalékkal ért többet tavaly a nettó fizetés.

A pénzügyesek keresik a legtöbbet

2018-ban a KSH adatai szerint a legmagasabb átlagos nettó fizetés a pénzügyi, biztosítási tevékenység területén volt elérhető. Itt átlag 404 475 forintot vihettek haza a dolgozók. Kiemelkedő fizetést tudhatnak magukénak az információ, kommunikáció (373 359 forint) és a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás területén alkalmazottak (363 516 forint). A dobogó mögött azonban leszakadt a mezőny, hiszen a negyedik legjobban fizető szakma a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység, ami majdnem 60 ezer forinttal kisebb fizetést ad a dobogó legalsó fokán szereplőnék, 307 771 forintot.

A rangsor másik végén továbbra is a szociális ellátás területén dolgozók állnak, fizetésük "mindössze" 101 170 forint. Igaz, a béremeléseknek köszönhetően annyit már sikerült itt elérni, hogy az átlagos nettó fizetés meghaladja a nettó minimálbér összegét. Nem is annyira régen ugyanis még ez a kijelentés nem állta meg a helyét.

A szociális dolgozóknál valamivel többet keresnek a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén dolgozók, 140 967 forintot.

Ami a béremelkedés mértékét illeti, a tavalyi év egyik legnagyobb "nyertese" ebből a szempontból pont a szociális ágazat volt. A nettó fizetések ugyanis 15,4 százalékkal nőttek, ami az ágazatok között a harmadik legmagasabb növekedés. Ennél jobban, 15,7 százalékkal az ingatlanügyek, 16 százalékkal pedig az egészségügy területén emelkedtek a fizetések.

A románok jobbnak látják az anyagi helyzetüket, mint a magyarok

A Nielsen Changing Consumer Prosperity című globális szerint a magyarok közel fele (46 százalék) úgy véli, jobban áll anyagilag, mint öt évvel korábban, ezzel pedig jócskán rávernek a 37 százalékos európai átlagra. A kontinensen a románok látják legoptimistábban anyagi helyzetük alakulását (61 százalék), míg legborúlátóbban az olaszok: bevallásuk szerint csupán 17 százalékuk él jobban.

A magyarok csupán 2 százaléka nyilatkozott úgy, hogy pénzét szabadon költheti, ez az európai átlag csupán egyötöde, és jócskán elmarad a globális 15 százaléktól is. Kényelmesen kijön a pénzéből 100-ból 44 hazai fogyasztó (Európában ez 42 százalék), ám Magyarországon a megkérdezettek több mint felének (54 százalék) csupán az alapvető megélhetésre elég a pénze (Európában ez 48 százalék, a világátlag pedig 32 százalék).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!