Elsőként Dmitro Kuleba szólalt meg. Kuleba megköszönte a humanitárius segítséget, amelyet Magyaország nyújtott. A fő kérdés Ukrajna euroatlanti integrciója volt, de a legtöbbet a nemzeti kisebbségek helyzetéről beszéltek, mert ez nem egyszerű kérdés és nagyon régóta téma már, ezért szeretnék mindkét oldalról megfelelően rendezni ezt a vitás kérdést - írja a Kárpáti Igaz Szó cikkében, amely folyamatosan frissül.
Kuleba tudatta: magyar kollégája, Szijjártó Péter felsorolta azokat a kérdéseket, amelyek pontosítást, kiigazítást igényelnek ebben a vetületben. Létrehoznak egy operatív munkacsoportot, amelynek tíz napja lesz arra, hogy megoldásokat találjanak a kisebbségi kérdések végleges lezárása céljából.
Kuleba bevezető szavai után Szijjártó Péter szólalt meg, aki szerint a magyar kormány, Magyarország álláspontja következetes: "kiállunk Ukrajna szuverenitása és területi integritása mellett" - jelentette ki a magyar külgazdasági és külügyminiszter.
Emlékeztetett arra, hogy Magyarország több mint 1 millió menekültet fogadott be Ukrajna irányából, több mint 5 ezer ukrán gyermek jár magyar iskolába. Ukrajnában pedig félmillió családot értek el 20 ukrajnai megyében a magyarországi humanitárius segítségnyújtás által.
Tárgyaltak azokról a kérdésekről, amelyek a kétoldalú viszonyt érintik. Szijjártó kitért arra, hogy 2015 óta lépésről lépésre születtek olyan jogszabályok, amelyek a magyar kisebbség jogait csorbították. A budapesti külügy irányítója kiemelte: tavaly az ukrán parlament elfogadott egy kisebbségi kerettörvényt amely ezt a negatív spirált megállította.
„Van egy elvárásunk, ez pedig az hogy a magyar kisebbség visszakapja a 2015 előtti jogokat, amelyeket tizenegy pontban foglaltuk össze. Köztük az iskolai jogállást, a magyar nyelven tett érettségi lehetőségét, a magyar nyelv használatát a kultúra, a felsőoktatás területén” – fogalmazta meg az elvárásokat Szijjártó Péter.
Ezenkívül beszélt arról, hogy egy karnyújtásnyira vannak, hogy megnyissák a Nagyhódos–Nagypalád határátkelőket, amely tehermentesítheti a meglévő határátkelőket, egy új Tisza-híd építéséről állapodtak meg, és további határátkelők fejlesztéséről is tárgyaltak.
Szijjátó hangsúlyozta, azzal a céllal érkeztek ide, hogy újra tudják építeni a bizalmi légkört, tettek is lépéseket ez irányba. Mint fogalmazott: „… ám sok dolgunk van ezen a terén, de Magyarország nyitott és kész folytatni a tárgyalásokat.”