3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Pedagógusok Szakszervezte (PSZ) felszólítja a parlamenti választáson induló pártokat: tegyenek versenyképes ajánlatot az oktatásban dolgozók bérének emelésére.

"A Pedagógusok Szakszervezete felszólít minden pártot és politikust: tegyenek versenyképes ajánlatot, megalapozott ígéretet a pedagógusok és az oktatásban dolgozók bérének emelésére" – jelentette ki Szabó Zsuzsa elnök a PSZ ma tartott tanévzáró sajtótájékoztatóján.

Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke: béremelést az oktatásban dolgozóknak! Fotó: ATV
Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke: béremelést az oktatásban dolgozóknak! Fotó: ATV

 

Mint jelezte: a felhívást az tette szükségessé, hogy a jövő évi állami költségvetés sem tartalmazza a béremelést, miközben elindult a választási kampány. A pedagógusok bérét a mai napig a 2014-ben megállapított minimálbér alapján számítják: az akkor 101 500 forint volt, ma pedig már 167 400 forint. Vagyis a pedagógusok bérét több mint 60 százalékkal kellene emelni ahhoz, hogy a köznevelési törvényben eredetileg rögzített szintet elérje.

A PSZ egyébként a jövő év elején fórumot szervez, melyre meghívja a választáson induló pártok oktatáspolitikusait, hogy minden oktatásban dolgozó választópolgár megtudja: miként képzelik az egyenlőtlenségeket újratermelő közoktatás átalakítását, a tanárképzés megújítását, a fizetések emelését, a pálya társadalmi megbecsültségének javítását.

A PSZ ismertette szakmai elvárásait is a következő tanév indításával kapcsolatban. Totyik Tamás alelnök azt mondta, függesszék fel a helyi tanterveket, a tanfelügyeleti eljárásokat, a távoktatásból adódó lemaradások pótlására a kormány adjon plusz órakeretet és ehhez pénzt.

"A szeptemberi tanévkezdésre kapják meg a pedagógusok és az oktatók a PSZ által régóta követelt egyszeri nettó százezer forintos támogatást, hiszen saját eszközeiket használták a távoktatáshoz, miközben állami feladatot láttak el" - hangsúlyozta az alelnök.

 A kormány uniós pénzből építse ki a települések ingyenes internethálózatát. A PSZ elvárja, hogy a kormány hozza nyilvánosságra: miként készül a közoktatásban a járvány esetleges negyedik hullámára. A szakszervezet elutasítja azt a kormányzati szándékot, hogy bármilyen listázás kezdődjön az oltott és oltatlan oktatási dolgozók körében.

A PSZ szakképzésért felelős alelnöke, Gosztonyi Gábor felidézte: ha nem mellőzték volna a társadalmi egyeztetést, nem kellene máris módosítani a szakképzési törvényt, az iskolákat terhelő káosz számos területen megelőzhető lett volna. Felszólította az Innovációs és Technológiai Minisztériumot, hogy kezdje meg végre az érdemi szociális párbeszédet.

A PSZ közérdekű adatigénylésére eltérő adatokat közöltek az állami szervezetek a koronavírus-járványban megbetegedettek táppénzes napjainak számáról, arról, hányan kapták meg a 100 százalékos táppénzt, hányan haltak meg. A 2020 szeptembere és decembere közötti időszakra a tankerületek és a szakképzési centrumok 108 halálesetről tájékoztattak, míg a Magyar Államkincstár (MÁK) 87 halálesetről. A köznevelési államtitkár 2020 őszén azt nyilatkozta: 2020 szeptemberében 1083 pedagógus kapta meg a 100 százalékos táppénzt, a MÁK adatai szerint 4 hónap alatt alig több mint 300 köznevelési és szakképzési dolgozó

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!