3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

5,4 százalékkal.

Szeptemberben 4,4, naptárhatástól megtisztítva 5,4 százalékkal haladta meg a kiskereskedelmi forgalom az egy évvel korábbit - közölte pénteken második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,0 százalékkal nőtt a naptárhatástól megtisztított forgalom, ami 0,1 százalékponttal lassabb a november 7-én közzétett első becslésnél. 

A nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben viszont az előzetesnél 0,1 százalékponttal nagyobb mértékben, 7,7, százalékkal nőtt a forgalom. Az üzemanyag-kiskereskedelemben 5,6 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. 

2018. január-szeptemberben a forgalom volumene - szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint - 6,5 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában.

Elemzői vélemény

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője elmondta, hogy a szeptemberi adatok valamivel lassabb növekedésre utalnak. Ebben szerepe lehet a bázishatásnak, vagyis annak, hogy tavaly szeptemberben erős hónapot zárt az ágazat. „A friss adatsor passzol az utóbbi időszakot meghatározó trendbe. Továbbra is a nem élelmiszerek, ezen belül a tartós fogyasztási cikkek népszerűsége jelenti a kiskereskedelem motorját. A naptárhatással korrigált, kilenchavi adatok szerint ugyanis ebben a termékkörben közel 10 százalékos volt a növekedés. Ezzel szemben az élelmiszereknél csak 4, az üzemanyagoknál közel 7 százalékos plusz jött össze” - fogalmazott a K&H Bank szakembere.

Hozzátette, hogy a kiskereskedelmi forgalom növekedését továbbra is segíti a nettó reálbérek emelkedése, bár annak üteme lassult. Szintén hozzájárul a kiskereskedelmi forgalom bővüléséhez, hogy fokozódik a fogyasztási hitelek iránti kereslet. Látszik az is, hogy a használtcikk-kereskedelem jelentősége csökken, itt mindössze 3,3 százalékos volt a kilenchavi forgalomnövekedés, ez a fokozott lakossági bizalom jele. Utóbbit érzékelteti az autóeladások emelkedése is.

Németh Dávid szerint az idén átlagosan 6 százalék körüli emelkedést érhet el a kiskereskedelem. Jövőre azonban valamivel lassabb tempóra lehet számítani. Egyrészt az inflációs környezet és az ideinél várhatóan valamivel mérsékeltebb béremelkedés miatt a nettó reálbérek emelkedése visszafogottabb lehet, másrészt a foglalkoztatás is elérhette a csúcsát. Harmadrészt a jövő év második felében a kamatok is magasabbak lehetnek, ez pedig a fogyasztási hitelek iránti keresletre lehet hatással.

A szakember közölte: „A mostani kilátások szerint a kiskereskedelem jövőre is bővülni fog, de nem nagyon kap majd többlettámogatást a gyorsuláshoz. Így 2019-ben a jelenlegi állás szerint 5 százalék körüli emelkedés várható.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!