3p

Bár májusban emelkedett a magyar beszerzési menedzser index értéke, az még a feldolgozóipar további zsugorodását jelzi. 

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított májusi értéke: 40,3 - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság. Ez alapján a válaszadók az előző hónaphoz képest továbbra is kedvezőtlen folyamatokról számoltak be. Februárban már néhány válaszadónál érződött a koronavírus-járvány hatása, ami márciusban kibontakozott, és áprilisban erőteljesen meghatározta a mindennapokat, a májusi enyhítésekkel párhuzamosan ugyanakkor a szűkülés üteme lassult.

A BMI üteme még mindig szűkülést mutat, és továbbra is 50 pont alatt maradt. A 2020 május havi index nagyobb ugyan az áprilisi (33,7) értéknél, de így is a valaha volt legalacsonyabb májusi érték. A korábbi legalacsonyabb májusi értéket 2009-ben mérték a pénzügyi válsággal kapcsolatban (47,4). Május összességében átlag feletti hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6; a májusoké 52,8). Az elmúlt három évben a májusi átlag ennél magasabb volt (57,1), köszönhetően a 2017-es és 2019-es évek gyorsabb ütemének (rendre: 61,0; 56,5). Az idei érték így mélyen átlag alatti májusi értéknek tekinthető 1995 óta.

Fotó: Audi Hungária
Fotó: Audi Hungária

A termelési mennyiség indexe nőtt áprilisi értékéhez képest, de 50,0 pont alatt maradva a termelt mennyiség csökkenését jelzi az előző hónappal összevetve, harmadik alkalommal. A mostani érték mélyen átlag alatti, 1995 óta soha nem volt alacsonyabb az index értéke májusban.

Az új rendelések indexe erősen emelkedett, de 50 pont alatt maradva jelzi, hogy az új rendelések állománya alacsonyabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték mélyen átlag alattinak tekinthető 1995 óta, eddig soha nem mértünk alacsonyabb májusi értékeket. 

A májusi szállítási átfutási idő hosszabb lett áprilishoz képest, és az ütem enyhén erősödött. Az index értéke az elmúlt egy évben majdnem végig 50,0 pont alatt volt. A korábbi májusi értékeket nézve az idei a legalacsonyabb.

A vásárolt készletek indexe harminchét havi bővülés után negyedik alkalommal szűkül, enyhébb ütemben. Az idei májusi indexérték az elmúlt évek értékei alapján átlag alatti, és a harmadik legkisebb májusi 2009 és 2010 után.

A foglalkoztatottsági index az elmúlt hónaphoz hasonlóan májusban is csökkenésre utal, hatodik alkalommal egy havi bővülés után. Az index értéke nagyobb lett áprilishoz képest, de átlag alatti értéknek tekinthető, valamint a hatodik legalacsonyabb májusinak.

A beszerzési mennyiség indexe erősebben nőtt áprilisi értékéhez képest, de 50,0 pont alatt maradt negyedik alkalommal negyvenkilenc hónap bővülés után, és a szűkülés üteme még jelentősebb. A mostani érték alulmúlja az elmúlt három év átlagát, és a legalacsonyabb májusi adat.

A beszerzési árak esetében az index értéke alacsonyabb lett, de 50 pont felett maradva további árnövekedést jelez válaszadóink szerint. Ezzel a beszerzési árak nyolc hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően negyvenkilencedik hónapja lesznek magasabbak. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a hatodik legkisebb májusi.

A késztermékkészletek szintje májusban magasabb lett az előző hónaphoz képest, de ennek üteme nagyon enyhe. A korábbi májusi értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, és a kilencedik legnagyobb 1995 óta. 2017-ben kilenc bővülő hónapot mértek, 2018-ban hatot, 2019-ben pedig tizenegyet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!