3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Hivatalosan a gazdaságvédelmi kiadások terhére.

Varga Mihály pénzügyminiszter benyújtotta a 2020-as költségvetés elszámolását az Országgyűlésnek. Ebből - sok más mellett - az is kiderül, hogy bélyeggyűjteményt vett az állam 42 milliárd forintért, méghozzá gazdaságvédelmi céllal megjelölve - számolt be a nepszava.hu.

A lap utalt rá, hogy a költségvetés általános indoklása szerint ez a pénz valójában a Magyar Posta Zrt. feltőkésítésére ment, és, hogy ne legyen ebből tiltott állami támogatás, a Magyar Posta átadta a birtokában lévő Bélyegmúzeumot a magyar államnak, s ennek értékét 42 milliárdban állapították meg.

Jubileumi bélyeggel emlékezett Gagarinra a Magyar Posta (fotó: MTI)
Jubileumi bélyeggel emlékezett Gagarinra a Magyar Posta (fotó: MTI)

Az állami cégek 1197 milliárd forintot nyeltek el – részint a Covid-miatti kiesések pótlásra –, de a pénz többségét a rosszul és hatékonytalanul működő állami vállalatok feltőkésítésre fordították. Az állami céges támogatások között megtaláljuk a klasszikus pénznyelőket: Paks 2, MÁV, Volánok, ezek egyenként száz milliárdokat vittek el a közösből.

De 207 milliárdot számolt le a kormány „egyes energetikai kérdésekről szóló előterjesztés szerinti feladatok végrehajtásához kapcsolódó forrásigény” címen, olvasható a parlament előtt fekvő jogszabálytervezetben, de az nem derül ki, hogy mire is ment pontosan ez a bő 200 milliárd. Más forrásokból tudhatjuk, hogy ez a pénz a kormány karácsonyi pénzszórásaként kerülhetett az állami tulajdonban lévő MVM energiaholdinghoz. 

A képviselők előtt fekvő törvénytervezetből az is kiderül, hogy kormány a gazdaságvédelmi pénzek terhére 198 milliárd forintot fizetett ki „nemzetközi pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos egyes intézkedésekre”. A szövegből kihámozható, a hogy pénzt az utolsó fillérig a Corvinus Befektetési Zrt. kapta hiteltartozásai rendezésére. A Corvinus egy állami befektetési cég, amely a Budapest Bankot illetve az Erste Bank kisebbségi részét birtokolja. A Budapest Bank - miután az beolvadt a Magyar Bankholdingba - , már nincs a cég tulajdonában, ám a zárszámadási törvényből nem derül ki a világosan, hogy pontosan mire is használta a 198 milliárdot az állami Corvinus Zrt.

A kormány által közölt adatokból az is kiszámítható, hogy csak készpénzben és csak tavaly 137,7 milliárd forintot kaptak a gazdaságvédelmi alapból a Fideszhez köthető, vagy egyenesen a kormánytagok által irányított közalapítványok – nem ideértve a kormánypárt által szinten elfoglalt felsőoktatási alapítványokat. Ezen felül a fideszes közalapítványok tavaly több száz milliárdnyi állami vagyont kaptak Mol-részvények, vagy ingatlanok formájában - írta a portál.

A lap kitér a legnagyobb kedvezményezettzekre is. Mint írta: a 2020-as költések szerint legtöbb pénzt a tehetségkutatással, -fejlesztéssel foglalkozó Mathias Corvinus Collegium kapta, amelynek vezetője Orbán Balázs, a kormányfő politikai igazgatója. A Mathias Corvinus Collegiumon keresztül külön nevesítve 14,5 milliárd forintnyi készpénzt kapott a Kommentár Alapítvány – amely gyakorlatilag a hasonló című folyóiratot kiadó alapítványt takarja, illetve a Fidesz politikai hátországának szellemi műhelye - olvasható az internetes lapban. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!