Az Ukrajnában zajló háború hatását egyből megérzi másokkal szemben Magyarország, nemcsak a társadalmi csapások, hanem a gazdasági hatások okán is - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszer a parlament gazdasági bizottságának.
Ez előidézett egy olyan helyzet, ami kívülről rontja a magyar gazdaság helyzetét, elsősorban az energiaárak terén. Nem fordult elő még elő, hogy ennyi időn belül a feje tetejére álljon a világgazdaság, és nem gazdasági szempontokból – utalt Szijjártó a koronavírusra és az Ukrajnában zajló háborúra.
Új világrend van kialakulóban, hogy ennek mi lesz a vége, azt még senki sem tudja – mondta a miniszter.
Tavaly a 34. legnagyobb exportáló volt Magyarország. Idén 13 milliárd lesz a beruházási volumen, ami az eddigi rekord duplája. A legnagyobb forrás ebben Kína, követve Németországgal.
Továbbra is a beruházások jelentik a kulcsot
Nem túlzás, hogy a keleti és nyugati beruházásvonzó képesség kiegyenlítődött, most délen Szegedre esik majd a hangsúly - a tárcavezető elmondása szerint. A miniszter több energetikai kérdést kapott a bizottság ellenzéki képviselőitől.
Szijjártó elmondás alapján a kormány továbbra is kitart az autóipar, és az ezt támogató akkumulátorgyártás mellett.
Most negyedikek vagyunk ebből a szempontból, ha a tervbe vett beruházások megvalósulnak 2025-re második legnagyobb akkumulátor-előállító lesz Magyarország.
Ha nincs egy elektromos autóban akkumulátor, annyit ér mint egy lovaskocsi. Ha van olyan iparág, ami hosszú távon jelen lesz Európában, az az autóipar – a gazdaság érdeke pedig, hogy minél több ide jöjjön.
Az atomenergiáról kifejtette, hogy ezen a téren is kitart a kormány, lévén ez az alapvető érdeke a magyar gazdaságnak. A kormány „érdeklődik” kis kapacitású, decentralizált erőművek iránt is, ez azonban évtizedes távlatban sem tűnik egyelőre reális kilátásnak, kapacitásépítésnek.
Szijjártó kiemelte, hogy a legnagyobb német vállalatok, különösen a kiemelt fontosságú autóipar is egytől-egyig együttműködik kínai cégekkel, miközben a német politika a kínai gazdaságról való leválásról szól, és miközben éves szinten 860 milliárd euró a kereskedelem az ázsiai ország és Európa között.
Legyünk mi a találkozási pontja a kelet és nyugat kereskedésének - mondta Szijjártó.
Egyben azt is kiemelte több képviselői felvetésre válaszolva, hogy az akkumulátorgyárak biztonságosak, és a beruházásokat a hazai környezetvédelmi hatóságok vizsgálják. Érthető, hogy az új dolgoktól tartanak az emberek, és ezeket a félelmeket Szijjártó elmondása alapján a kormány igyekszik eloszlatni.
Szijjártó elmondta, hogy a kormány döntése a vendégmunkások behozatalát illetően alapvető hazai érdek. Olyan nem lesz, hogy vendégmunkás előnyt élvezzen egy magyar munkavállalóval szemben, hosszú távon azonban az adott vállalatok fennmaradása is végső soron a magyar gazdaság és dolgozók érdekét szolgálja.