6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az esküvők legmenőbb új trendje, hogy nem csak a házastárssal, hanem barátokkal együtt utaznak az ifjú házasok nászútra. Ez az úgynevezett „buddymooning”, aminek még nem is igen találták meg a magyar kifejezését. Leginkább baráti nászútnak lehetne fordítani.

 

Nyomokban már Magyarországon is tapasztalható a nászutak új trendje, de egyelőre leginkább külföldön hódít. Nyáron Marie-Claire és férje összekötötték az életüket Dél-Franciaországban, és a pár napos Provence-i nászútjukat egy hét Szícilia követte, mégpedig két barátjuk társaságában. Baráti körükben egyébként mindenkit arra bátorítottak, hogy aki akar, nyugodtan csatlakozzon hozzájuk.

Ezen a ponton felmerül a kérdés: vajon nem az a lényege a nászútnak, hogy az ifjú pár egy kis időt kettesben töltsön? Nos, a legújabb modern trend szerint a tradicionális mézesheteknek kezd leáldozni.

Állítólag a kétszemélyes nászutak már konzervatív dolognak számítanak, ugyanis egyre népszerűbb a barátokkal való utazás az esküvőt követően. Tele az Instagram és a TikTok a házasságkötés utáni csoportos utazásokkal. Sokan mindezt jelként fogják fel, hogy ne kettesben tervezzék a mézesheteiket.

„Főleg a húszas-harmincas éveikben járó pár töri meg a hagyományt” – mondta Courtney Boyer párkapcsolati és szexualitási szakértő a The Independentnek. Szerinte ennek az az egyik oka, hogy kiléptünk a Covid utáni világból, felismertük a közösség és a megélt élmények fontosságát, és a buddymoonok voltaképpen épp ezeket kombinálják. Mert az esküvő egy szórakoztató ürügy arra, hogy okot találjunk az utazásra, és jó barátokkal ünnepeljünk egy valódi mérföldkövet.

Mézeshetek barátokkal? Fotó: Depositphotos
Mézeshetek barátokkal? Fotó: Depositphotos

Marie-Claire azt is elmesélte, hogy egész furcsa szituációkat eredményezett, hogy a barátaikkal mentek nászútra, mert messze nem mindenki ismeri még a trendet.

„Az esküvőnk másnapján épp a szálloda kertjében piknikeztünk a barátainkkal, amikor meghallottuk, milyen fura, hogy egy házaspárt hoztunk magunkkal nászútra. Úgy láttuk, hogy ezen jobban meglepődtek, mintha nagy baráti társaságot hoztunk volna magunkkal. A szálloda több alkalmazottja határozottan meg volt győződve arról, hogy swingerek vagyunk” – mondta az ifjú feleség, aki szerint a beszólások ellenére a zseniálisan elvoltak a barátaikkal.  

A buddymoons felívelése talán nem is a hagyományok megváltozásából, hanem az esküvők Covid utáni fellendüléséből is fakad. 

Külföldi esküvőknél többször előfordul

Chelsea Hargreaves desztinációs esküvőszervező azt mondja, hogy ezek a buddymoon típusú helyzetek jóval gyakoribbak a külföldi esküvőknél, nagyrészt annak az egyszerű ténynek köszönhetően, hogy a pár és a barátok már eleve külföldön vannak. Példaként a Görögországban szervezett esküvőket hozza fel: „Mykonos szigetét nagyon kedvelik, mint esküvői helyszínt, közel is van és csoportbarát is. Ideális módja annak, hogy tovább vigyék az esküvő izgalmát egy párnapos közös baráti nyaralásnak.” 

De nem minden buddymoon magyarázható egyszerűen a földrajzzal – egyes ifjú házasok a távolságtól függetlenül is szívesen mennek a barátaikkal bulizni. 

Tavaly augusztusi írországi esküvőjük után Clare Yelland és férje is egy baráti párral utazott el. Ugyanis az „igazi mézeshetekkel” 2025-ig akarnak várni,  de addig is szerettek volna egy mini nászutat. Egy olyan helyre utaztak, ahol korábban is jártak, Törökországban. 

Marie-Claire-hez hasonlóan Clare is azt tapasztalta, hogy terveik „zavarodott pillantásokat” váltottak ki a barátoktól és a családtól. „Azt hiszem, az emberek felkapták a fejüket azon, hogy nem csak egyedül megyünk” – mondja. „Vicces volt nézni az emberek reakcióit, amikor azt mondtuk nekik, hogy nászúton vagyunk, és próbálták kitalálni, mi a kis csoportunk dinamikája.”

Ahogy Georgina Sturmer szociológus fogalmaz a jelenség kapcsán: „A „buddymoon”-nak összetett társadalmi dinamikája van. Ez nem klasszikus nászút, de nem is teljesen ünnep.” Ez a dinamika természetesen vet fel kérdéseket, de azt javasolja a pároknak, tegyék fel a következő kérdéseket maguknak, mielőtt belevágnának:

  • Felszabadultak lesznek-e attól, hogy a barátaikkal utaznak?
  • Meg fogják-e bánni, hogy kihagynak egy különleges alkalmat, amit egy nászút kínál pihenésre és romantikára?
  • Nyomás alatt fogják-e érezni magukat, hogy a teljes utazás egyes elemeit átvállalják vagy teljesen kifizessék?

A szakértő szerint fontos látni, hogy mik a párok motivációi. Talán az ifjú boldog házaspár szeretne eltávolodni a hagyományoktól és a konvencióktól, és úgy érzik, hogy mindezt a barátságaikkal visszatükrözhetik. Vagy éppenséggel az esküvői ünnepség szerves részének tekintik, esetleg egy utolsó lehetőségnek, hogy eltöltsenek egy kellemes nyaralást a barátaikkal.

Vannak, akiknél problémát jelezhet 

Persze Sturmernek is vannak aggályai.

„Talán a „buddymoon” azt jelzi, hogy nem hajlandók elszakadni a barátokkal való nyaralás fiatalkori szabadságától”

– mondja a szociológus, aki szerint vannak párok, akik talán attól tartanak, hogy unatkozni fognak, frusztráltak vagy ingerlékenyek lesznek egymással, ha csak ketten vannak az úton. Véleménye szerint ez terrmészetesen elég nagy baj, amit a párnak meg kell beszélnie, mielőtt terveket szőnek egymással”.

Az esküvőszervező is hasonló aggodalmakról beszél. „Az egyik, ami aggodalomra ad okot a jegyespároknál az, amikor nem tudnak elszakadni a baráti társaságuktól. Amikor kettesben maradva nem találnak annyi örömet együtt, mint másokkal, akkor bizony le kell ülni megbeszélni a dolgokat” - mondja. 

A régi és az új egyesítése lehet a megoldás: mielőtt a barátok is csatlakoznak, kell egy kis idő kettesben is. Fotó: Depositphotos
A régi és az új egyesítése lehet a megoldás: mielőtt a barátok is csatlakoznak, kell egy kis idő kettesben is. Fotó: Depositphotos

Hagyományosan a nászút az az időszak, amikor egy frissen egybekelt házaspár osztatlan figyelmet szentel egymásnak. Mert amikor a barátaikkal vannak, érezheti úgy az egyikük, hogy háttérbe szorul, mert nincs annyi lehetősége, hogy a hagyományosabb nászutas tevékenységeket kiélvezze. Leegyszerűsítve: még ha szívesen is viszi magával barátait, lehet, nem akarja, hogy az egész nászúton ott legyenek. Ezt a legtöbb buddymoons felismeri. Marie-Claire-éknél például a barátok csak az utazás első pár napja után csatlakoztak, mielőtt új férjével Franciaországból Szicíliába átugrottak. Így öt napjuk volt magunkra, majd öt napjuk a haverokkal, ami számukra tökéletes egyensúlyt jelentett. 

És akkor ott vannak még azok a párok is, akik másodszor, harmadszor vagy negyedszer házasodnak és mozaikcsaládjuk van.

2019-ben például Gwyneth Paltrow elárulta, hogy Brad Falchuk producerrel kötött esküvőjét „nagy családi nászút” követte minden egyes gyerekükkel és Paltrow exével, Chris Martinnal. 

„Szóval, az új férjem és a gyerekei, az én gyerekeim, meg a volt férjem a legjobb családi barátaink” – mondta Paltrow. 

A cikk hozzáteszi: sok mindent érdemes távolságtartással kezelni Paltrow-nál, (például a felrobbanó hüvelygyertyákat), de ebben most tényleg van valami. Ha modern vegyes családod van, miért ne lehetne egy modern nászút is?

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!