4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Idén januárban azt sérelmezte a Magyar Építőművészek Szövetsége, hogy megfelelő kiírás nélkül ítélték oda az oszakai világkiállítás magyar pavilonjára kiírt közbeszerzést a Napur Architect Kft.-nek. Most pedig minden előzetes hirdetmény, vagy kommentár nélkül megjelent az új nyertes neve a legfrissebb közbeszerzési értesítőben.

A Magyar Építőművészek Szövetsége még az év elején nyilatkozatot tett közzé a 2025-ös világkiállítás magyar pavilonja tervezőjének kiválasztásának módja miatt. Ahogy lapunk, úgy ők is a közbeszerzési értesítőből értesültek arról, hogy a többek között a Néprajzi Múzeum, és a Mathias Corvinus Collegium (MCC) új Gellért-hegyi épületének tervezését is végző Napur Architect tervezheti a pavilont. Arra hívták fel a figyelmet, hogy az építész szakma mit sem tudott a lehetőségről, s hogy más országokban transzparensen kiírták a pályázatot, méghozzá jóval nagyobb határidővel. Rámutattak: a 2010-es shanghaji világkiállítás magyar pavilonja esetén is ez volt a metódus, ám az oszakai pavilon kiírásánál nem így történtek a dolgok.

Oszaka várja a magyarokat is. Forrás:  Facebook/Visit Japan International
Oszaka várja a magyarokat is. Forrás: Facebook/Visit Japan International

„A közvélemény január 17-én értesült a világkiállítás tényéről. No nem a pályázati felhívásról, hanem a közbeszerzés eredményéről, amin két hazai neves építésziroda indult, és annak rendje és módja szerint egyikük meg is nyerte a versenyt” – írták Facebook-posztjukban az aggályosnak tűnő eljárásról.

Arra kérték az illetékeseket, hogy nyílt építész tervpályázaton válasszák ki a legalkalmasabb céget. Úgy tűnik, kérésük meghallgatásra talált, ugyanis most furcsa módon új nyertest hirdettek az oszakai világkiállítás magyar pavilonjának tervezésére.

A friss közbeszerzési értesítő szerint mégsem a Napur Architect tervezi 400 millió forintért a pavilont, hanem a ZDA-Zoboki Építésziroda, ám már csak 235 millió forintért.

Zoboki Gábor építész cége végezte többek között a Magyar Állami Operaház, vagy az Erkel Színház felújítását, de a nevükhöz fűződik a Művészetek Palotája tervei is, és Ázsiában is szereztek több tapasztalatot, például a Saigoni Művészetek Palotája is az ő nevükhöz fűződik.

Az új szerződést 2023. június 7-én írták alá, míg a korábbi nyertessel, a Napurral 2023. január 9-én. Az új nyertesnek nem sok ideje maradt, ugyanis mindössze 60 nap múlva, de legfeljebb augusztus 8-ra el kell készülnie a tervekkel.

Összevetettük a két közbeszerzési kiírást, és az új kiírás már színháztechnológiára, hang- és fényrendszerre, akusztikára is kitér. Valamint a további információk között szerepel az is, hogy a nyertesnek hányféle szakemberrel kell rendelkeznie. 

Az új közbeszerzésen három teljesen másik cég indult, mint az előzőn: a nyertes Zoboki mellett a biatorbágyi NXP.A Építész Tervező Kft. és a budapesti NART Építész Műterem Kft.

Mint az előző kiírásnál, úgy most is hozzáfűzik: ez az eljárás is az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő közzététele nélkül odaítélt eljárás alapján kötött szerződés. Ami az EXPO 2025 Magyarország Nonprofit Kft., mint ajánlatkérő számára előre nem látható események által kiváltott rendkívüli sürgősség miatt történt. A világkiállítás japán szervezője által kitűzött határidők értelmében az EXPO 2025 Magyarország Nonprofit Kft-nek kell leadnia a kész (japán jogszabályoknak és építési előírásoknak megfelelő) építési terveket, melyekhez több, egymásra épülő közbeszerzési eljárás lefolytatása szükséges.

Viszont az Elektronikus Közbeszerzési Eljárások honlapjára (EKR) feltöltött dokumentumban azt írják: "A kormány egyedi döntésben határozza meg a pavilon jellemzőire vonatkozó követelményeket. A pavilon építészeti stratégiai irányait a kormány 2022. december 12-én tárgyalta a főbb jellemzőkre vonatkozó követelményeket, 

de ezt 2023. április 28-án módosították. Nincs kizárva, hogy ez is indoka lehetett az új közbeszerzésnek, bár ilyen esetekben sokszor csak módosítani szokták az eredeti kiírást. 

Hogy mennyire lehet elegendő augusztus 8-ig az idő ilyen komoly tervek leadására, csak találgatni lehet, de minden bizonnyal nem írta volna alá a szerződést az új nyertes, ha nem lenne meggyőződve róla, hogy belefér a szűk határidőbe. Mindenesetre projekt- és tervelőkészítésnek, költségbecslésnek, jóváhagyási és kiviteli terveknek, specifikációknak, mérnöki, gépészeti és villamos tervezési szolgáltatások tervezésének mind bele kell férnie a hátralévő hetekben.

Kerestük a Magyar Építőművészek Szövetségét, hogyan kommentálnák a hírt, de cikkünk leadásáig nem értük el őket. Természetesen ha befut a véleményük, frissítjük a cikkünket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!