Az Egyesült Királyság szabadon és egyoldalúan visszavonhatja az európai uniós tagságának megszüntetésére vonatkozó szándékának korábbi bejelentését - közölte döntését az Európai Unió Bírósága hétfőn.
A luxembourgi székhelyű bíróság ítéletében azt mondta ki, hogy az Európai Unió szerződésének 50. cikke szerinti kilépési szándék szabad visszavonásának lehetősége mindaddig fennáll, amíg az Európai Unió és az adott tagállam között megkötött kilépési megállapodás nem lépett hatályba.
A kilépési szándék visszavonása, amelyet Nagy-Britannia saját nemzeti alkotmányos követelményeivel összhangban határoz meg, azzal járna, hogy az ország uniós tagsága és státusza továbbra is változatlan marad - tették hozzá.
Az uniós bírósági döntés Nagy-Britannia keddre kitűzött, parlamenti Brexit-szavazását előzi meg, mely kapcsán vasárnap még olyan sajtóértesülések láttak napvilágot, hogy elhalasztják, annak érdekében, hogy Theresa May brit miniszterelnök az utolsó utáni pillanatban még egyezkedni tudjon a Brexit feltételeiről a csütörtökön kezdődő uniós csúcson. A halasztásról szóló értesüléseket a kormány még aznap cáfolta.
Az uniós bírósági határozat várhatóan heves jogi vitákat robbant ki a szigetország döntéshozói között a parlamenti szavazás előtti utolsó pillanatban.
A skót európa parlamenti képviselő Alyn Smith így kommentálta a Guardiannek a fejleményt:
"Fenséges ez az időzítés. Miközben az alsóházi kollégák May katasztrofális megállapodásán vitáznak, kaptunk egy térképet, ami kivezet minket ebből a Brexit-vágóhídból. Felgyulladt az EXIT-felirat fénye!"
Frissítés: a brit külügyminiszter szerint "lényegtelen" az uniós bírósági döntés, mert úgysem állítják le a Brexitet.
(MTI, Guardian)