Kedvező elemzést adott ki Csehországról a Fitch. Az "AA mínusz" osztályzathoz tartozó kilátást ugyanis stabilra változtatta a korábbi negatívról, amelyet a leminősítés előszobájának tartanak - írja laptársunk, a Privátbankár a hitelminősítő pénteki döntése alapján.
A hitelminősítő szakértői szerint Csehország várható hosszú távú makrogazdasági folyamataira nem gyakorolt tartós hatást a koronavírus-járvány és az energiaár-emelkedés kettős sokkja. Az inflációs várakozások nem szabadultak el és a hiteles monetáris politika elősegítette a pénzromlás ütemének lassulását. Példaként hozza a Fitch-elemzés, hogy a tizenkét hónapra visszatekintő cseh infláció januárban már csak 2,3 százalék volt a decemberben mért 6,9 százalék után - idézi a hitelminősítőt az MTI. A szakértők azzal számolnak, hogy a GDP-hez viszonyított cseh államadósság-ráta 44,6 százalék lesz az idén, és 2027-ig 44,1 százalékra csökken, jórészt az elsődleges államháztartási hiány várható mérséklődése révén.
Magyarország kontra Csehország
Az csehek osztályzatánál kategóriákkal gyengébb osztályzattal szerepel a Fitch-nél Magyarország, hiszen "BBB" kategóriába tartozik negatív kilátás mellett. Ez pedig öt lépcsővel van lejjebb a csehek "AA mínuszos" bizonyítványától.
A Fitch egyébként tavaly decemberben adott ki elemzést Magyarországról, amelyben változatlanul hagyták a besorolást és a kilátást. Akkor egyebek mellett a hitelminősítő a korábban is meglévő kockázatokat hozta fel. A negatív kilátások a döntéshozatali környezet és a gazdaságra gyakorolt potenciális tovagyűrűző kockázatokra utalnak. A váratlanul felmerülő ágazati adók megnehezítik az üzleti környezet működését, a kamattámogatások pedig akadályozzák a monetáris politika transzmisszióját az uniós forrásokkal kapcsolatos tartós bizonytalanság és a kormányzási mutatók tartós romlása közepette.