A Dunakanyar központjaként ismert Vác, Pest megye ötödik legnagyobb lélekszámú városa, a római kortól lakott. Mára vonzó idegenforgalmi célpont is lett, egyrészt évezredes történelme, másrészt gazdag kulturális élete miatt. Katolikus püspöki székhely, a váci egyházmegye központja. Ma már kiváló a vonatközlekedés: a modern zónázókkal alig fél óra alatt Vácon vagyunk, a Nyugatiból.
Jelen sorok írójának rögeszméje, hogy ez a Duna-parton épült, bájos város miért nem nyüzsgőbb turisztikai központ, még több stranddal, butikszállodákkal, divatos éttermekkel, a főszezonban gyakoribb hajójáratokkal? Erre azt a választ szoktam kapni, hogy a vízisportok művelőit, az evezősöket, kenusokat, kajakosokat zavarnák a hajójáratok – de ezt a „problémát” szerintem már számos külföldi országban már megoldották, összeegyeztették.
Erről és még több hasonló témáról beszélgettem Matkovich Ilona polgármesterrel és Kelecsényi Ágnessel, a helyi TDM igazgatójával.
Úgy tudom, számos elmaradt, vagy csúszó projekttel küzdenek…
Egy 2017-es kormányzati döntés szerint már el kellett volna kezdődnie a múzeumi negyed építésének és a főtéren több épület felújításának. Erre az ígéret szerint Vác négymilliárd forintot kapott volna. Csakhogy a pénz eddig nem érkezett meg a város számlájára. A Magyar Turisztikai Ügynökség kérésére az illetékesek több ponton átdolgozták a tervet. Rétvári Bence, a térség fideszes országgyűlési képviselője augusztusban azt nyilatkozta, hogy a város tervei nem jók, ezért nem kaptuk meg eddig a támogatást. Szerinte a váci önkormányzatnak újra át kell dolgoznia a saját tervezetét, hogy megkaphassuk a korábban felajánlott hasonló mértékű hozzájárulást.
A másik elmaradt feladat az új szakrendelő kialakítása. Tavaly decemberben ugyanis az erre szánt összeget átcsoportosította a kormány az Egészséges Budapest Program számára. 2016-ra el kellett volna készülnie a Szérűskertben a kézilabda edzőcsarnoknak, de ma is 80 százalékos készültségen áll. Csúszik a Váci Stadion felújítása is, mert több probléma akad a beruházással. Nem épült meg a fociakadémia sem.
Mi a helyzet a turisztikai fejlesztésekkel?
Tavaly augusztusban jelentette be, szintén Rétvári Bence, Marton Zsolt megyéspüspökkel közösen, hogy 4 milliárd forintot ad az állam a székesegyház felújítására. Az elmúlt évek során a város jelenlegi vezetése sokat dolgozott azon, hogy a barokk belváros a régi pompájában tündököljön, ezért ott is elkezdődött az épületek felújítása. Tavaly őszre elkészültek a főtéri, úgynevezett zöld ház állagmegóvási munkálatai.
Örülünk annak is, hogy új helyen nyílt meg tavaly a kibővült, népszerű Sajdik Gyűjtemény.
A bájos Kolodko-szobrok egészen más hangulatot adnak a városnak…
Három miniszobrot vásároltunk a művésztől, amelyek máris nagyon népszerűek, sokan fényképezkednek a műalkotások mellett.
Mi a helyzet az idei költségvetéssel?
Több fejlesztést is beterveztünk, amelyek elsősorban a lakók komfortérzetét igyekeznek javítani, de persze az ide érkező turisták számára is fontosak. Ennek egyik fontos tétele a Rádi út felújítása, amely már nem tűr halasztást, erre most pályázik a város, mivel tavaly nem nyertünk erre támogatást.
A mostani büdzsé egyensúlyt mutató kiadási és bevételi főösszege közel 9,5 milliárd forintos. Működésre valamivel több, mint 7 milliárd, beruházásokra, felújításokra mintegy 2 milliárd forint jut. Ebben az évben is jelentős gondot jelentenek majd a központi elvonások és a kormányrendeletek miatti kiesések. Az államtól származó központi bevételek növekedése az infláció töredékét egyenlíti csak ki.
Az önkormányzat idén közel 790 millió forintot költ felújításra. Kiemelt teendő a Szent István tér megszépítése, melyre 80 milliót különítettek el a büdzsében. A Duna-part részbeni rekonstrukciójára 8 millió forint van előirányozva. A Március 15. tér átalakítási munkálataira több mint 11 millió forintot költünk majd.
Emellett két hangsúlyos programsorozata is lesz a városnak. Az egyik a Petőfi-emlékévhez kapcsolódik, a másik Mária Teréziához. Ha a járványhelyzet engedi, idén, két év szünet után ismét megrendezzük a népszerű Váci Világi Vigalmat.
A helyi turisztikai szakemberek és a városvezetés csinos füzetben számol be a gazdag programválasztékú Váci Tavaszról. A márciusi műsort részletező kiadvány előszavából kitűnik, hogy az idei év különleges színfoltja lesz a Mária Terézia 305. születésnapja alkalmából szervezett eseménysorozat. A királynő egykori váci látogatására, uralkodásának a város fejlődésére gyakorolt, kiemelkedő szerepére emlékeznek ezúttal. A rendezvényen díszvendégként részt vesz majd Habsburg Eilika is.
Most már csak több szállodaszobára – azaz a lehetőség iránt érdeklődő befektetőre - volna szükség. Esztergomban vagy Visegrádon nívós szállodák épültek a közelmúltban és mindegyik népszerű. A járvány miatt, és a szomszédban dúló háborús helyzetben az emberek inkább a belföldi turizmusra szavaznak, a lakhelyüktől nem akarnak nagyon messze elutazni.
Bizonyára telt házzal üzemelnének itt is a hotelek, mint ahogyan népszerűek au éttermek, cukrászdák. Valószínű, hogy a szálláshelyek belépése még inkább növelné a vendéglátók vállalkozási kedvét, színesítve az itteni konyhaművészeti palettát.