4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szinte pillanatok elrepült az augusztus 19-27. közötti időszak, azaz a budapesti atlétikai világbajnokság. Kíváncsiak voltunk arra, hogy milyen hasonlóságokat és eltéréseket mutatott a hazai rendezés az elmúlt tíz év eseményeihez képest.

A stadion

Bár a Nemzeti Atlétikai Központ hatalmas tűnik, nemzetközi összehasonlításban egyáltalán nem az, sőt összességében a hazai 36 ezres befogadóképesség a második legkisebb a tavalyi, az amerikai Eugene városában rendezett bajnokság stadionjának 25 ezres létszámkorlátja után. A legtöbb ember egyszerre Pekingben nézhette a versenyeket, hiszen ott a 80 ezres Pekingi Nemzeti Stadion adott otthont a világbajnokságnak 2015-ben.

Ha a stadionról van szó, jöjjön egy másik érdekesség is: az elmúlt tíz év rendező országai közül egyedül Magyarországon épült új létesítmény a világbajnokságnak, hiszen Kínában, Moszkvában, és az Egyesült Királyságban az olimpiai stadionokat használták, míg Katarban egy 1976-os építésű arénában versenyezhettek az atléták. A legkülönlegesebb helyszín azonban az amerikai Eugene pályája, hiszen az oregoni egyetemhez tartozó Hayward Field egyfajta atlétikai szentély, amelyben 1921 óta rendeznek versenyeket.

Tízpróbázók gátfutása a budapesti atlétikai világbajnokságon. Fotó: MTI/Illyés Tibor
Tízpróbázók gátfutása a budapesti atlétikai világbajnokságon. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A jegyárak

A hazai világbajnokság jegyárai nem voltak kiugróan drágák: a 2022-es amerikai rendezésen 10 dollárnál kezdődtek az alap délelőtti belépők, ez valamennyivel magasabb a hazai 3000 forintos szintnél. Ha egészen 2019-ig, a dohai világbajnokságig haladunk vissza, ott a jegyek 60 riálnál kezdődtek, azaz az akkori árfolyam alapján nagyjából 4500 forintnak megfelelő összeget kellett leperkálniuk a nézőknek. A 2017-es londoni rendezésénél pedig 10 fontnál, azaz akkori árfolyamon nagyjából 3500 forintnál kezdődtek a jegyárak.

Mindez tehát azt is jelenti, hogy a budapesti világbajnokság jegyei alapvetően olcsóbbak voltak a korábbi vb-k belépőihez képest.

A nézettség

Hazai szempontból a legnézettebbnek az augusztus 20-i esti versenyprogram bizonyult 400 ezres tévéközönségével, hiszen aznap született meg a magyar csapat egyetlen érme, a kalapácsvető Halász Bence harmadik helyének köszönhetően, ráadásul a férfi 100 méteres síkfutáson óriási világbajnoki címet szerző amerikai Noah Lyles is itt gyűjtötte be a legelső aranyérmét. Az érdeklődés azonban nem apadt el ezután sem: a zárónapon többek között a női magasugrást és a 4x400 méteres váltók harcát 378 ezren izgulták végig, míg augusztus 26-án a 4x100 méteres váltók futását 334 ezren követték a képernyők előtt. 

Ha az előző két világbajnokság nézettségi adataira visszatekintünk, az látszik, hogy a hazai rendezés egyértelműen jobban érdekelte a magyarokat, hiszen a katari, illetve az amerikai vb még a 100 ezres nézettséget sem tudta átlépni – azaz elmondható, hogy sikerült felkelteni az érdeklődést.

A győztes amerikai Noah Lyles a férfi 200 méteres síkfutás döntője után a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban 2023. augusztus 25-én. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
A győztes amerikai Noah Lyles a férfi 200 méteres síkfutás döntője után a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban 2023. augusztus 25-én. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A rekordok

A „láss csodát!”-jelmondat abból a szempontból egyáltalán nem jött be Budapesten, hogy a vb mindössze egg világrekorddao zárult, hiába várták sokan ezt akár a rúdugró-legenda, időközben kétszeres világbajnokká váló svéd Armand Duplantistól, akár az olyan futósztároktól, mint például az amerikai Sha’Carri Richardson, Gabrielle Thomas, a már említett Noah Lyles, vagy a jamaicai Shelly-Ann Fraser-Price, Shericka Jackson, végül ez nem jött össze.

Ezzel egyébként a 2013-as moszkvai rendezés óta az első olyan világbajnokság a budapesti, ahol nem döntöttek meg semmilyen világrekordot, igaz, vb-csúcs több számban is született.

A svéd Armand Duplantis a férfi rúdugrás döntőjében a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban 2023. augusztus 26-án. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
A svéd Armand Duplantis a férfi rúdugrás döntőjében a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban 2023. augusztus 26-án. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Bár a világrekord tehát nem jött össze, a budapesti világbajnokság így is emlékezetes marad: a legendás, mindent megnyert, világrekorder futó, a jamaicai Usain Bolt 2015-ös eredménye óta először sikerült valakinek az, hogy három sprinter számban is aranyérmet szerezzen: Noah Lyles 100, 200 méteren, valamint a 4x100-as férfi váltó tagjaként is a dobogó legfelső fokára állhatott. Ezzel pedig a hazai rendezés bevonult a történelemkönyvekbe.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!