A lengyel közszolgálati rádió arról tudakozódott a kormányszóvivőnél, hogy a kormány kész-e hasonló lépéseket tenni a BioNTech-Pfizer akadozó vakcinaszállítmányai miatt, mint amilyeneket Olaszország esetében Domenico Arcuri járványbiztos helyezett kilátásba a következő napokra nézve.
Müller szerint ezt a döntést a kormány a következő hónapban hozhatja meg, "amennyiben a szállítmányokat nem egészítik ki úgy, ahogyan ezt a gyártó megígérte". Aláhúzta: a gyártó elkötelezte magát a kiesett szállítmányok pótlására, és Varsó arra számít, hogy ez valóban meg is történik.
"Ha viszont nem így lesz, akkor természetesen jogi lépéseket kell fontolóra venni" - tette hozzá. Müller fontosnak nevezte, hogy az oltóanyag-szállítmányok az eredetileg tervezett mennyiségben az első negyedév végéig Lengyelországba érkezzenek.
A Pfizer a múlt héten jelezte, hogy február elejéig ideiglenes fennakadások lehetnek a szállítmányokban, egyúttal hangsúlyozta, hogy a belgiumi üzem bővítése következtében jelentősen nőnek majd gyártókapacitásaik. Az uniós beszerzéseket koordináló Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen ennek kapcsán közölte: a gyártók garantálják, hogy 2021 első negyedévében teljesítik korábbi vállalásaikat.
Lengyelországba hétfőn 176 ezer BioNTech-Pfizer-féle vakcinaadag érkezett a tervezett 360 ezer helyett. A gyártók szerint a szállítmányok eredeti üteme hétfőtől helyreáll, és február közepétől nagyobb lesz a szállított mennyiség.
Mateusz Morawiecki kormányfő szerdán levélben fordult az európai uniós szervek vezetőihez, kérve, hogy a Covid-19 elleni oltási program megfelelő ütemezése érdekében sürgősen tisztázzák a BioNTech és Pfizer cég által gyártott vakcina szállítmányai átmeneti korlátozásának problémáját.