3p

Visszaállíthatják a vármegye-rendszert, főispánok is lehetnek a miniszteri biztosokból, amennyiben az Országgyűlés áldását adja a Fidesz frakcióvezetője által tett javaslatokra.

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője két ponton módosíttatná Magyarország Alaptörvényét:

  • Vonják össze az önkormányzati és az európai parlamenti választásokat, így azokat mostantól egy napon tartsák meg, és ez a következő, 2024-ben esedékes voksolásokra is igaz.
  • Magyarország megyéit nevezzék át vármegyékre. Egy másik törvényjavaslattal pedig a kormánybiztosokat nevezné át főispánokká. 

2011-ben leszavazták. Fotó: Depositphotos
2011-ben leszavazták. Fotó: Depositphotos

 

"A második világháború végéig a hivatalos elnevezés szigorúan véve a vármegye volt, de ennek szinonimájaként széles körben használták a megye szót is, sőt, ez törvények és egyéb jogszabályok szövegében is előfordult. Az 1949. augusztus 18-án elfogadott, 1949. évi XX. törvény, azaz a Magyar Népköztársaság új, szovjet mintára megalkotott Alkotmánya hivatalossá tette a „megye” megnevezést, és ettől kezdve csak történeti megjelölésekben fordul elő a „vármegye” szó" - áll a Wikipédiában.

A 444 arra emlékeztet, hogy a vármegyés átnevezés nem újkeletű, 2011-ben az Alaptörvény első tervezetébe is beleírták ugyanezt, de akkora vitákat váltott ki, hogy inkább kivették a végleges változatból.

A vármegyés ötletnek akkor belső ellenzői is voltak, élükön Lázár János mostani építési és beruházási miniszterrel és Harrach Péterrel, a Fidesz és a KDNP frakcióvezetőivel.

Az Alaptörvény elfogadása előtt néhány héttel közösen nyújtottak be módosítót annak érdekében, hogy maradjon a meglévő elnevezés. Lázár 2011. március 28-án azzal érvelt, hogy a vármegyének nem jó történeti aspektusai vannak. (...)

"Sokkal inkább azt gondolom, amit nekem egy hódmezővásárhelyi választó mondott, hogy annak, akinek cseléd vagy napszámos volt a nagyapja vagy dédnagyapja, annak mást jelent a vármegye, mint aki a XII. kerületből szemléli a világot".

A fideszes Puskás Imre pedig akkor arról beszélt: meg kellett volna kérdezni a vármegyéről az embereket a nemzeti konzultációban. Szerinte „nincs erős várakozás, nosztalgia a magyar társadalomban az iránt, hogy a megyéket ismét vármegyéknek hívják”.

A kormánypárti frakciók végül elvetették a vármegyés ötletet, 264 igen és 41 nem szavazattal fogadták el Lázár és Harrach módosítóját.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!