A februári kamatdöntő ülésen a 75 és a 100 bázispontos opciók ismét az asztalon lesznek. „A januári inflációs adat érvet adhat a kamatcsökkentés átmeneti felgyorsításához, ugyanakkor a Fed és az EKB kamatcsökkentéseinek kitolódása a 75 bázispontos ütem megtartása mellett szól” – mondta az Indexnek adott interjúban Virág Barnabás.
Az MNB monetáris politikáért, pénzügyi stabilitásért és nemzetközi kapcsolatokért felelős alelnöke a lapnak beszélt arról is, hogy
- kevés ország tud olyan gyors inflációcsökkenést felmutatni, mint Magyarország;
- az infláció letörése csapatmunka volt a kormány, a jegybank és a versenyhivatal részéről;
- önerőből stabilizáltuk a gazdaságunkat;
- Magyarország vállalta az euró bevezetését, de most égetőbb problémákat kell megoldani;
- érkeznek a digitális jegybankpénzek, átírva a banki költségeket;
- és jelentős bérnövekedés jöhet idén.
Az interjúban Virág reagált Orbán Viktor évértékelőjén tett kijelentésére, miszerint "az inflációt a jegybank segítségére sietve sikerült a rekordmagas 25 százalékról 4 százalék alá nyomni".
Ám az MNB alelnökének szavaiból nem lehet sok mindent kihámozni. Virág ugyanis közhelyeket puffogtatva azt mondta, hogy "a magas infláció aláássa a gazdaság növekedési képességét és a hosszabb távú fejlődés lehetőségét. Amennyiben az infláció bármilyen okból 20 százalék fölé ugrik, az egy borzasztó veszélyes helyzet. Minden gazdasági döntéshozónak cselekednie kell annak érdekében, hogy az inflációs ráta a lehető leggyorsabban ismét alacsony szintre süllyedjen."
Majd azt taglalta, hogy az MNB 2021 tavaszán a világon az elsők között jelezte az elhúzódóan magas infláció veszélyét, és erre reagálva 2021 júniusában Európában elsőként indította el kamatemelési ciklusát. A 2023-as év tanulsága Virág szerint, hogy amennyiben a gazdaságpolitika meghatározó vektorai egy irányba mutatnak, jelen esetben az infláció letörésének irányába – a kormányzati és szabályozási politika kiegészíti a fegyelmezett monetáris politikát –, úgy az eredmények gyorsak és látványosak. Hozzátéve: a gazdaságpolitikai mix hatásaihoz hozzáadódott a globális energia- és a nyersanyagárak csökkenése, valamint az egyre óvatosabbá váló lakossági fogyasztás fegyelmező ereje is. 2023-at 25 százalék feletti inflációval indítottuk. Innen egy év alatt jutottunk el odáig, hogy januári inflációnk a régió egyik legalacsonyabb értéke lett.
"Az infláció makacs jelenség, épp ezért tilos hátradőlni! Az infláció a következő hónapokban jó eséllyel még a toleranciasávunk felső szélének közelében marad, de ez év közepén bázishatások miatt átmenetileg ismét emelkedik. A gazdaságpolitikának hitelesen kell képviselnie, hogy az infláció ezt követően is tartósan alacsony szinten marad, és 2025-ben elérhető a 3 százalékos célérték. Az ebből következő bizalom a növekedés helyreállításának alapfeltétele" - jelentette ki Virág.