Karancsi Gábor, az OKTVF osztályvezetője az MTI-nek elmondta: a termékdíj-szabályozás a hulladékká vált csomagolásoknál, akkumulátoroknál, gumiabroncsoknál és az elektronikai berendezéseknél engedélyezi a kibocsátóknak, hogy termékdíj megfizetése helyett saját maguk teljesítsék a számukra kötelező visszagyűjtési és hasznosítási arányokat, vagy koordináló szervezetbe tömörülve közösen végezzék el azt.
"Az idei évtől termékdíj-köteles elektronikai berendezések gyártóinak és importőreinek nagy része még nem, de a többi termékfajtát kibocsátó iparágak szereplői már koordináló szervezeten keresztül tesznek eleget törvényi kötelezettségeiknek" - közölte az osztályvezető. A koordináló szervezetek már alakultak az elektronikai berendezéseknél is, de még a nagy társaságokon kívül nem sok cégnél tudatosodott, hogy termékdíj megfizetése helyett olcsóbb, ha egy szervezetet megbízva maguk gondoskodnak a hulladékok visszagyűjtéséről.
Tátrai Miklós, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára az MTI-nek elmondta: emiatt számít a kormány az idén a tavalyinál nagyobb termékdíj-befizetésre. A termékdíj helyett a koordináló szervezeteknek licencdíjat fizető kibocsátók miatt a költségvetés termékdíj-bevétele elvileg csökkenne, de az elektronikai berendezések kibocsátóinak befizetése miatt várhatóan nő az államkassza termékdíj-bevétele" - mutatott rá a helyettes államtitkár. Hozzáfűzte, hogy tavaly 21 milliárd folyt be az államkasszába termékdíj jogcímen, ami az idén a tervek szerint nő.
Karancsi Gábor utalt arra: a termékdíj-tételekeket a kormány úgy határozta meg, hogy koordináló szervezetekbe terelje a hulladékok kibocsátóit, ezzel a szennyező fizet elv jegyében áthárítva a hulladékkezelés elvégzését magukra a "felelősökre".
Az OKTVF összegzése szerint a csomagolási hulladékoknál öt koordináló szervezet működik. A legnagyobb az Öko-Pannon Kht. és az ÖKO-Pack Kht., amely vegyes csomagolási hulladékok gyűjtésére és hasznosítására szerveződött. A CSEBER Kht.-t növényvédőszer-csomagolást gyártó és importáló cégek, a Recyclomed Kht.-t gyógyszerekkel foglalkozó vállalatok hozták létre. Az ÖKO-FERR Kht. fémalapú csomagolások visszagyűjtését koordinálja, a társaságot a Dunaferr alapította meg.
Két koordináló szervezet működik az akkumulátor hulladékok kezelésére: a HUNGAKKU Kht. és a HUNGAROHAB Kht. Gumiabroncsokat három társaság gyűjt, mégpedig az Öko-Gum Kht., a Gumiabroncsgyártók Magyarországi Egyesülete és a Környezetvédelmi Koordinátor Kht. Az elektronikai hulladékokra négy kht. alakult. A koordináló szervezettel még nem szerződött cégek a főként hűtőberendezésekkel foglalkozó Electro-Coord Kht.-hez, az Ökomat Kht.-hez, az Elektro-Waste Kht.-hez és a Re-Elektro Kht.-hez fordulhatnak. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Négy koordináló szervezet gyűjti az e-hulladékot
Nem drágította a termékdíj az elektronikai cikkeket
Vita támadt a leselejtezett gumiabroncsok miatt
Itthon is kitört a hulladék-forradalom
A koordinálók gondoskodnak a hulladék-hasznosításról
Az elektronikai iparág szereplőit kivéve a termékdíj-mentesség igénylésére feljogosult magyarországi gyártók és importőrök döntő része él a jogszabályi lehetőséggel és koordináló-szervezetet megbízva gondoskodik hulladékának hasznosításáról - derül ki az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség (OKTVF) összesítéséből.