A házigazda Japán szerint a rekord magas olajárak globális recesszióhoz vezethetnek a világgazdaságban, és a klímaváltozás, valamint az energiakérdés "ugyanazon érem két oldala". A résztvevők egyúttal üdvözölték Kínának és Indiának azt a döntését, hogy szorosabban együttműködik a Nemzetközi Energiaügynöséggel (IEA).
Az Egyesült Államok, Japán, Kína, Dél-Korea és India hangsúlyozták: aggódnak a magas olajárak miatt. A példátlan szintre emelkedett árak nem pusztán az olajfogyasztó országok, de az olajtermelők érdekeit is sértik - szögezték le az öt ország energiaügyi miniszterei szombati találkozójukon. Az öt állam összességében a világ teljes energiafogyasztásának felét adja.
Az öt ázsiai ország vezető illetékesei megerősítették: a lehető legmagasabb szintre kell emelni országukban az olajipari beruházásokat és felszólították a többi olajtermelő államot, hogy ők is növeljék ilyen célú beruházásaikat annak érdekében, hogy a növekvő világkeresletre kínálattal tudjanak válaszolni. Beruházások nélkül olyan helyzetbe kerülhetünk, amit nem leszünk képesek kezelni - mondta Amari Akira japán gazdasági miniszter a találkozón.
Még a találkozó előtt Samuel Bodman amerikai energiaügyi miniszter elismerte, hogy a pénteki új olajár-rekord "sokkot" jelent az amerikai gazdaságnak, de úgy vélte, hogy nincs válság, s így nincs szükség a piac további szabályozására. Egyben figyelmeztette az olajtermelő országokat: az amerikai növekedés visszaesése számukra sem lenne előnyös. Bodman szerint a nemzetközi kereslet egy százalékos növekedése 20 százalékos áremelkedést okozott az elmúlt éveket tekintve.