3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A megújuló energiaforrások a mai tudományos és technikai tudás alapján kiegészítő források lehetnek; ott még nem tartunk, hogy felválthatnák valamelyik hagyományos energiaforrást - mondta a REMEK' 08 Regionális Megújuló Energetikai Konferencián, Szegeden Patay István, a szarvasi Tessedik Sámuel Főiskola Mezőgazdasági Víz- és Környezetgazdálkodási Főiskolai Karának vezetője.

A szakértő egy kutatómunka eredményeire hivatkozva kifejtette: tudomásul kell venni, hogy a látszólagos energiabőség ellenére, és amellett, hogy a potenciális energiaforrásaink változatosak, a koncentráció, a begyűjtés és a logisztika költségei óriásiak. Az előrelépéshez ezeket jelentősen csökkenteni kell.

A megújuló energiafelhasználás dél-alföldi lehetőségeiről elmondta: a régióban a biomassza felhasználása lehetne a legjelentősebb. Az évente megtermelt teljes biomassza mennyiség a régióban 9,5 millió tonna. Ennek a szárazanyagnak az energiatartalma csaknem 180 petajoule, ami a régió energiaigényének 1,3 szorosát jelentheti. Természetesen a teljes biomassza mennyiséget nem lehet energetikai célokra felhasználni, ez az élelmiszerbázis és a takarmánybázis kárára menne. Ha tehát csak a melléktermékeket nézzük, a régió energiafelhasználásának 0,24 százalékát lehetne előállítani ilyen módon.

Sokan azt gondolják, hogy az ország teljes energiaszükségletét fedezni lehet napenergiából, ez azonban Patay István szerint nem igaz. Az adottságok ugyanakkor jók, főleg a Dél-Alföldön. Szegeden például a globálsugárzással egy négyzetméteren évente olajegyenértékben csaknem 110 kilogramm energia nyerhető ki.  Az energia begyűjtéséhez azonban nagy gyűjtőfelületek kellenének. Elsősorban a nem használt épületfelületeken volna erre lehetőség, amelynek figyelembevételével a teljes energiaigény 3-5 százalékát lehetne előállítani napenergiával.

A következő lehetőség a szélenergia felhasználása. A Dél-Alföldön két összefüggő terület alkalmas a szélerőművek felállítására. Ez a régió 25 százalékát érinti, elsősorban Bács-Kiskun és Közép-Békés területét. Ez a két szélcsatorna az energetikai mérések szerint száz méteres magasságban 6-6,5 méter/secundum évi átlag szélsebességet biztosít, amelyből már gazdaságos lehet villamos energiát előállítani. Szélenergiából az össz energiaigénynek így is csak 0,5-1 százaléka lenne biztosítható.

A geotermikus adottságok szintén csak részleges megoldást jelenthetnek. Becslések szerint 100-150 ezer tonna olajegyenértéknyi energia váltható ki ezzel évente. Ez 3-5 százaléka lenne a teljes energiafogyasztásnak a régióban.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!