A Business Standard lapnak energiaipari szakemberek kifejtették, hogy a befektetői érdeklődést az ország ipari fejlődésével és a lakosság vásárlóerejének növekedésével együtt járó növekvő energia iránti igény váltotta ki.
A 2007-ben 1,1 milliárd euró forgalmat bonyolító svájci Ratia Energie például 2008. január elsején kezdte meg a működést Romániában energia kereskedelemmel, de már tervezi a befektetést az energiatermelésébe is. A vállalat 20 európai országban tevékenykedik.
A Renovatio Power, a Renovatio Group tagja szélenergia termelési lehetőségek iránt érdeklődik Romániában. Jelenleg három projektje van kivitelezés alatt 150 megawatt együttes áramtermelési kapacitással. A Business Standard értesülése szerint a beruházások összértéke 200 millió euróra rúg.
Az elmúlt években számos nagy hő- és szélenergia projekt tervét hozták nyilvánosságra nagy energetikai vállalatok és energiafelhasználó cégek. Némelyikük saját felhasználásra kíván energiát termelni, mint például az Alro és az Arcelor Mittal alumíniumipari vállalatok, mások viszont, mint a Petrom vagy a Lukoil részben saját felhasználásra, részben pedig kereskedelmi értékesítésre kívánnak elektromos energiát előállítani.
A belga Electrabel energiaipari konszern egy 1600 megawatt kapacitású erőmű építésének gondolatával foglalkozik Constantában 2,0-2,4 milliárd eurós becsült beruházási költséggel. Az olasz Edison, amely 2007-ben 8,276 milliárd eurós forgalmat bonyolított, ezer megawatt kapacitású hőerőmű építését tervezi.
A magyar Sinus Holding 700 megawatt kapacitású szélerőműparkot tervez létesíteni egymilliárd eurót megközelítő beruházással.