3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jövő nyárra készülhet el a Kiotói jegyzőkönyvet felváltó új nemzetközi szerződés a legnagyobb feltörekvő országok, Kína, India, Brazília és a Dél-afrikai Köztársaság szerint.

A globális üvegházgáz-kibocsátás 30 százalékáért felelős négy állam közös állásfoglalása szerint a hétfőn megnyílt koppenhágai ENSZ klímakonferencián "politikailag kötelező érvényű" megállapodást lehet elérni, jövőre pedig megköthető az új nemzetközi szerződés. Az előkészítő munkacsoport "2010 júniusáig elvégezhetné a munkát, amelynek eredményét az akkor ismét összeülő konferencia elé lehet majd terjeszteni" - áll a Reuters hírügynökséghez eljutott dokumentumban.

A négy ország szerint a szerződést a klímatudomány eredményeinek megfelelően annak alapján kell felépíteni, hogy a globális középhőmérséklet emelkedése nem haladhatja meg a 2 Celsius fokot az ipari forradalom előtti szinthez képest. Számszerűsített kibocsátás-csökkentési előirányzatokat nem tartalmaz a közös állásfoglalás, azt azonban igen, hogy a szerződésben meg kell tiltani az üvegházgáz-kibocsátással összefüggő kereskedelmi korlátozásokat. "Az aláíró feleknek kötelezniük kell magukat, hogy nem alkalmaznak egyoldalú vámintézkedéseket a nagy kibocsátókkal szemben" - szögezte le Brazília, India, Kína és a Dél-afrikai Köztársaság a koppenhágai ENSZ klímakonferencián képviselendő közös álláspontot rögzítő dokumentumban.

Más államok és országcsoportok is a tárgyalási pozíció körülhatárolásával indultak neki a 12 napos megbeszélés-sorozatnak. A 43 országot tömörítő úgynevezett kis szigetállamok szövetsége (AOSIS) - melynek tagjait különösen nagy veszélybe sodorhatja a klímaváltozás következtében beindult tengerszint-emelkedés - a jelenleginél nagyobb, 1990-hez képest 45 százalékos kibocsátás-csökkentést vár el a 2020-ig tartó időszakban a fejlett államoktól. "Németország már 40 százaléknál tart, míg az Európai Unió egésze csak 30 százaléknál, de éppen most jött el az ideje, hogy bátrabb vállalásokat tegyen mindenki" - mondta Dessima Williams, a csoport grenadai elnöke.

A tengerparton, és igen alacsonyan fekvő, ezért erősen veszélyeztetett Banglades  más oldalról közelíti meg a kérdést. Azt várja el az üvegházgáz-kibocsátás legnagyobb részéért felelős 29 országtól, hogy hazai össztermékük (GDP) 1,5 százalékának megfelelő összeggel támogassák a fejlődő országokat az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban. Bangaldes továbbá igényt tart a fejlett országok által biztosított  az összes ilyen klímaváltozási segély 15 százalékára - közölte Haszan Mahmúd Kondoker környezetvédelmi államtitkár.

A 150 millió lakosú országban legalább 20 millióan veszítenék el lakhelyüket, ha egy méterrel emelkedik a tengerszint. Ráadásul "egyetlen part menti kerületben többen laknak, mint az AOSIS összes tagállamában együttvéve, ezért aztán a támogatások legkevesebb 15 százalékát Bangladesnek kellene kapnia" - érvelt az államtitkár.

Az ENSZ első számú klímaügyi felelőse, Yvo de Boer szerint a fejlett államok vállalásai egyelőre nem érik el az éghajlatváltozás megfékezéséhez szükséges szintet. A konferencia első hetében ezért minden eddiginél intenzívebb tárgyalásokra van szükség, hogy az alapvető részletekben egyetértés alakuljon ki, mire az állam- és kormányfők a jövő héten megérkeznek Koppenhágába. Az ENSZ légkörvédelmi titkárságának vezetője szerint ugyanakkor már most biztosnak tűnik, hogy sikerül egy alapot létrehozni a fejlődő országok támogatására. Ebből 2012-ig várhatóan évi 10 milliárd dollár támogatáshoz juthatnak a rászoruló államok - mondta Yvo de Boer.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!