Bár kivitelre már 38 ezer forintért is kínálkák a gabonát, a vevők mégsem tolonganak érte, miután a környező országokban jól sikerült az idei gabonatermés. Romániában és Bulgáriában is jelentős készletek vannak, és az ottani piaci árak úgyszintén nyomottak, közölte Pótsa Zsófia, a Gabonaszövetség főtitkára.
Ahol viszont kereslet volna a magyar búzára, például a közép-keleti országokban, Irakban és Iránban, ott a magyar ár versenyképessége alulmarad az ukrán gabonáéval szemben.
Ráadásul a magyar szállításokat a piaci áron felül még 25-30 euró, tonnánkénti plusz szállítási költség terheli, mivel árunkat el kell juttatni a tengeri kikötőig.
Magyarországon az idén mintegy 2,5-3,0 millió tonna gabona kivitelével lehet számolni. Ebből mintegy 60-70 százalék körüli lehet az étkezési minőségű.
A gabonaexportot jelentősen befolyásolhatja még az is, hogy Magyarországon előreláthatólag 9-10 millió tonna kukoricatermésre lehet számítani a szakértők szerint - mondta a Gabonaszövetség főtitkára.
A 2007-2008-as gabonagazdasági évben - május 31-ig - 4,84 millió tonna gabona hagyta el az országot. Ebből 1,68 millió tonna volt a búza. Míg az azt megelőző gazdasági évben, azaz a 2006-2007-es esztendőben - a gabonagazdasági év július 1-től június 30-ig tart - mintegy 8,35 millió tonnát vittek ki az országból. Ebből 2,56 millió tonnára rúgott a búzakivitel mennyisége - a Gabona szövetség adatai szerint. (Ez utóbbiban az intervenciós eladások is szerepelnek, a KSH adatai szerint 2006-ban 2,4 millió, 2007-ben 4,3 millió tonna 21 EU-intervenciós gabonakészlet hagyta el az országot.)
Pótsa Zsófia úgy véli, a magyar gabonakivitel akkor lódulhat meg, ha a világpiacon emelkednek az árak, és a magyar eladók kisebb mértékben emelik áraikat, mint a világpiaci tendencia.
Menedzsment Fórum/ MTI