2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hazai hulladékfeldolgozó cégek védelmére hivatkozva hatósági intézkedéssel korlátozná az Öko-Gum Kht. azt, hogy társszervezete, a Gumiabroncsgyártók Magyarországi Egyesülete (GME) külföldön hasznosíttassa a begyűjtött gumihulladékot. A GME az alacsonyabb osztrák árakkal magyarázza döntését - számol be a Világgazdaság.

Háborúskodás tört ki a hulladék gumiabroncsok hasznosítását koordináló két nagy hazai szervezet között annak kapcsán, hogy Magyarországon tarthatók-e az új gumiköpenyeket gyártó és importáló cégek hulladékhasznosításra fordított pénzforrásai.

Ahhoz, hogy az új abroncsokat gyártó vagy importáló (úgynevezett kötelezett) cégek mentességet szerezzenek a környezetvédelmi termékdíj fizetése alól, valamelyik koordináló szervezethez kell fordulniuk, amely - a termékdíjnál alacsonyabb hasznosítási díj fejében - átvállalja a kötelezettségük teljesítését, ismerteti a Világgazdaság a szabályozást.

A hulladékhasznosítók által alapított Öko-Gum Kht. a feldolgozást hazai tag- és partnercégein keresztül oldja meg, ezzel szemben a kötelezett háttérrel létrejött Guniabroncsgyártók Magyarországi Egyesülete a rendszerében begyűjtött hulladékot Ausztriába szállíttatja hasznosításra.

A Világgazdaság információi szerint a GME 15 ezer tonna hulladék kiszállítását tervezi külföldre. Ez azonban nemcsak elszívja a hulladékot a hasznosítók elől, hanem mintegy 700-800 millió forint is a külföldi hasznosítókhoz áramlik.

A külföldre került gumi elsősorban a kisebb vállalkozásokat sújthatja, ám az olcsó tüzelőanyagnak számító abroncs külföldre kerülése versenyképességi gondokat okozhat a termikus hasznosítást kínáló cementiparban is. Az abroncsok határon túli alkalmazása az Európai Unióban bevett gyakorlat, így nehezen képzelhető el, hogy a hatóságok korlátozzák a hasznosítási célú exportot - írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!