A Belügyminisztérium közleménye szerint a tavaszi választások óta az ötödik, a sztrájkbizottság megalakulása óta a tizennegyedik sztrájktárgyalásra került sor hétfő délután a Belügyminisztériumban. A minisztérium tájékoztatta a szakszervezeteket a tervezett pedagógusbéremelésről és arról, hogy hol tartanak a tárgyalások az Európai Bizottsággal a béremelés fedezetét is nyújtó uniós források kifizetéséről.
A tárca közleménye szerint az a cél, hogy a pedagógusok átlagbére 2025-re elérje a diplomás átlagbérek 80 százalékát. A mostani bérhez képest 2023-ban az eddig tervezett 10 százalék helyett, csaknem 21 százalékos, 2024-ben 25 százalékos, 2025-ben pedig 29-30 százalékos lehet a béremelés mértéke. Fontos, hogy ez differenciált lesz, azt az Európai Bizottság is kérte, hogy a halmozottan hátrányos helyzetű térségekben dolgozó pedagógusok ne a diplomás átlagbér 80, hanem 90 százalékát kapják – derült ki a közlésből.
Mit gondolnak a pedagógusok?
A HVG tudósítása szerint a tárgyaláson résztvevő pedagógusok képviselői arról beszéltek, hogy januártól arra számítanak, hogy legrosszabb esetben 10 százalékos emelés lesz, ha megjönnek a források Európából, akkor lehet 20 százalékos az emelés. A tanárok szerint ez azonban nem fizetésemelést jelent, hanem az infláció miatt csupán azt, hogy bérük éppen nem csökken.
A pedagógusok beszámolóján az is elhangzott, hogy azonnali fizetésemelésre nincsen szándék a kormányzat részéről. Végül kijelentették:
Nincs olyan információ a birtokunkban, amiért megnyugodhatnánk.