3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezete és Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete számos tisztázatlan kérdésre mutatott rá az intézkedésen belül.

A szakképzésben dolgozó oktatók nem részesülhetnek a pedagógusoknak megígért, átlagosan 32,2 százalékos januári béremelésből – mondták a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) vezetői a Népszavának. Az érdekvédelmi vezetők ezzel Gulyás Gergely kancelláriaminisztert cáfolták, aki szerint a fizetésemelés a tanárokra, az óvónőkre és a szakképzésben oktatókra is vonatkozik.

Totyik Tamás, a PSZ elnöke szerint a béremelésről szóló kormányrendelet nem tér ki a szakképzési oktatókra, míg Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője azt emelte ki, hogy a pedagógusok részben EU-s forrásból megvalósuló béremelésével kapcsolatos EFOP Plusz uniós programban sincs benne a szakképzés. Ám mindketten megerősítették, a korábbi sztrájkbizottsági egyeztetéseken szó volt a szakképzésben dolgozók valamilyen mértékű fizetésemeléséről, de ennek részletei még egyáltalán nem ismertek. Nagy Erzsébet azt is megjegyezte,

a szakképzésben dolgozó kollégái közül többen – különösen, akik nem szakmai, hanem közismereti tantárgyakat oktatnak – elgondolkodnak majd azon, hogy intézménytípust váltsanak, ha a köznevelésben jobbak lesznek a fizetések.

A szakszervezeti vezetők azt is furcsállják, hogy az emelésről szóló kormányrendeletet társadalmi vita keretében január 6-áig lehet véleményezni, miközben az újév napján hatályba lépett. Nagy Erzsébet pedig azt nem érti, hogy miért kell – Gulyás szavaival – az Európai Bizottság „technikai jóváhagyásra” várni, hiszen a hatályos rendeletet végre kell hajtani.

Nagy Erzsébet: miért kell az Európai Bizottság „technikai jóváhagyásra” várni, hiszen a hatályos rendeletet végre kell hajtani. Fotó: PDSZ
Nagy Erzsébet: miért kell az Európai Bizottság „technikai jóváhagyásra” várni, hiszen a hatályos rendeletet végre kell hajtani. Fotó: PDSZ

Mindkét vezető felhívta a figyelmet, hogy a 32,2 százalékos emelés jól hangzik, de korántsem lesz minden pedagógusoknak ilyen mértékű. A rendeletben szereplő összegek minimumok, a pontos számok a kinevezésmódosítási okiraton fognak szerepelni. Sőt – tették hozzá –, akiknek a bruttó bérük már eléri a rendeletben meghatározott minimumértékeket (mert például több évtizede a pályán vannak), jó eséllyel semmilyen emelést nem fognak kapni.

Totyik azt is megjegyezte, bár a béremelést lehet jelentősnek nevezni, ám

a diplomás átlagbér 72 százalékát még mindig nem fogják elérni a tanári fizetések, pedig a kormány ezt ígérte erre az évre.

A szakszervezetek és a Belügyminisztérium között az egyeztetések a jövő héten folytatódnak, a január 31-ére tervezett tanársztrájk pedig későbbre tolódhat attól függően, a gyakorlatban hogyan valósul meg a kormány által megígért béremelés – írja a lap.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!