3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Közel 40 százalékos különbség lehet egy 50 négyzetméteres lakás átlagos fenntartási költségeiben, aminek jelentős eleme a fűtésszámla. A saját kazánnal rendelkező lakások fenntartási költsége a legalacsonyabb, ez alig több mint 20 ezer forintból kijön, derült ki az ingatlan.com felméréséből.

A lakásvásárlásnál a sok tényező - például a vételár, szobaszám és a lokáció - mellett a fenntartási kiadások is sokat nyomnak a latban. A különbségek pedig jelentősek lehetnek, többek között azért, mert az eltérő fűtési megoldások más-más költséget jelentenek. Az ingatlan.com elemzésében a fűtési szezon indulása apropóján arra kereste a választ, hogy mekkorák a fenntartási különbségek a különböző fűtésmódok esetében.

Eladó Elvis egykori háza

Az alacsony rezsi kulcsa

Egy 50 négyzetméteres lakás esetében az átlagos fenntartási költségek közel 40 százalékos eltérést mutatnak fűtési megoldástól függően az ingatlan.com több mint 30 ezer hirdetés alapján készült elemzése szerint. A saját kazános (cirkós) lakásoknál jött ki a legalacsonyabb összeg, havonta átlagosan 20 ezer forint a költség. Szintén alacsony fenntartási költséggel rendelkezik a Héra kályhás fűtés és a korszerű, úgynevezett fan-coil rendszerű megoldás: ezekre egyaránt közel 22 ezer forintot kell fizetni havonta egy 50 négyzetméteres lakás esetén. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője erről azt mondta, hogy a Héra kályha több helyiséget is képes felfűteni, a fan-coil rendszer előnye pedig az, hogy ez a korszerű megoldás hűtésre is alkalmas, ezért nyáron klímaként is használható. A gázkonvektoros és az egyedi méréses házközponti fűtés esetén 24 ezer forint az 50 négyzetméteres példalakás rezsije. Ezeket követi az egyedi méréses távfűtés 25,5 ezer forinttal. A legdrágább fűtési megoldások közé tartozik az elektromos fűtés és az egyedi mérés nélküli házközponti és távfűtés, amelyek havi költsége 26-27,5 ezer forintra jön ki.

Lakásvásárlásnál is ügyelni kell rá

A KSH tavalyi felmérése rámutatott, hogy a magyar háztartások 11 százaléka ítélte úgy, hogy szükségük lenne fűtéskorszerűsítésre. Balogh László elmondta, hogy a fűtési rendszer alapvetően meghatározza a fenntartási költségeket, de a megfelelő szigetelés is legalább ennyire fontos, mert enélkül csak az utcát fűtik a lakók. Az ingatlan.com szakértője hozzátette, hogy szerencsés helyzetben vannak lakásvásárlás előtt álló vevők, mert a nagyobb városokban szinte minden fűtéstípushoz több ezres ingatlankínálat tartozik. “Fontos azonban, hogy ne bízzunk meg vakon a technológiában, lehetőleg személyesen is győződjünk meg a fűtési rendszer állapotáról. Ha a téli hónapokban tekintjük meg a megvásárolni kívánt ingatlant, ellenőrizzük a konvektorokat és fűtőtesteket, hogy kellőképpen fel tudják-e fűteni a lakást.” - tanácsolta Balogh László. A szakember szerint az eladók hamar elnyerhetik a vevők bizalmát, ha az ingatlanuk nyári és téli fenntartási költségeit víz-, villany- és fűtésszámlákkal is igazolni tudják.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!