4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Klados Gusztáv és Simor András a legjobban kereső, közpénzekből fizetett magyar topmenedzser. Mindkettejük havi bruttó alapbére nyolcmillió forint felett van – ez több mint negyvenszerese a hazai bruttó átlagkeresetnek, a legjobban fizetett angol és német vezetők fizetéséhez képest viszont csak "kismiska".

A köztulajdonban álló gazdasági társaságok többsége kedden eleget tett törvényben előírt kötelezettségének és az erről szóló kormányrendelet nyomán nyilvánosságra hozta vezető tisztségviselőinek juttatásait, adta hírül az MTI.

Havi nyolcmillió felett

Az eddig közzétett adatok szerint közpénzekből a legmagasabb bért a BKV-nál és a Magyar Nemzeti Banknál (MNB) fizetik ki hazánkban. Érdekesség, hogy a közlekedési vállalatnál messze nem Kocsis István vezérigazgató jár a legjobban: ő havi bruttó 1,5 millió forintos fizetésével közelébe sem ér Klados Gusztávnak, a 4-es metró projektmenedzserének, akinek az alapbére bruttó 8 millió 190 ezer forint.   

Csaknem ugyanennyit vihet haza Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, akinek havi bruttó alapfizetése 8 millió 11 ezer 800 forint. Simor az alapbéren kívül egyetlen juttatást, önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást kap, ami az alapbér 5,6 százaléka. Nem jár rosszul az MNB két alelnöke, Karvalits Ferenc és Király Júlia sem: havi bruttó alapbérük 6 millió 409 ezer 500, illetve 5 millió 608 ezer 200 forintra rúg.

A két legjobban fizetett cégvezér havi bruttója több mint negyvenszerese a Magyarországon teljes munkaidőben állók átlagos bruttó keresetének, ami a KSH adatai szerint 198 200 forint volt az idei első félévben. (Természetesen az összehasonlítás enyhén populista, de mivel adófizetői pénzekről van szó, véleményünk szerint megengedhető - a szerk.)

A brit csúcs: 11 milliárd egy év alatt

A topkereső nyugat-európai cégvezérek illetményei mellett viszont eltörpülnek a hazai csúcsbérek: a legjobban fizetett brit menedzser, Bart Becht, a Reckitt Benckiser háztartási tisztítószereket és kozmetikai cikkeket gyártó cég vezére például magyar szemmel elképesztően magas juttatásban részesült tavaly: a prémiumokat és a részvényopciókat is beszámítva 36,8 millió fontot (11,4 milliárd forintot) zsebelt be egy év alatt.

Még ha ennél szerényebb is, még mindig az egeket verdesi a legjobban kereső német cégvezér, Peter Löscher fizetése: a Siemens első embere mintegy 10 millió euróval (mintegy 2,74 milliárd forinttal) lett gazdagabb 2008-ban.   

Jól megy a bankároknak

Ami az adópénzekből fizetett magyar cégvezérek toplistáját illeti, az élmezőnyt Klados és az MNB vezetői mellett a pénzügyi szektorhoz tartozó cégek főnökei dominálják. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez (MNV) tartozó állami többségi tulajdonú társaságok közül egyetlen vállalat, a Magyar Export-Import Bank Zrt. vezérigazgatójának, Bodnár Zoltánnak az alapbére (3,621 millió forint) haladja meg az MNV vezérigazgatójának, Kamarás Miklósnak havi 3,5 millió forintos alapbérét. Nem lehet oka panaszra a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) vezérigazgatójának, Erős Jánosnak sem, aki havi bruttó 3,66 millió forintban részesül.

A többségi önkormányzati tulajdonú cégek felsővezetői átlagosan havi bruttó 500-900 ezer forintot keresnek, a legmagasabb fizetés 1,2 millió forint - derül ki az MTI helyi tudósítói által összegyűjtött adatokból. Ugyanakkor Budapesten ennél jóval magasabb jövedelmek is vannak: jellemzően 900 ezer és 2 millió forint között keresnek a nagy budapesti cégek vezetői.

Hasznos, de nem elég


Az állami cégvezetők fizetésének a nyilvánossága hasznos ugyan, de az igazi átláthatóságot a javadalmazások szabályozása jelentené, állítják az MTI által megkérdezett vezetői tanácsadó szakemberek.

A szakszervezeti vezetők támogatják az állami cégvezetői bérek nyilvánosságra hozását. Szerintük ez eloszlathatja a szóbeszédeket, tisztázza a helyzetet, és bizonyos esetekben rávilágíthat fenn nem tartható, "szemérmetlen" juttatási  gyakorlatra is, ami önmagában is takarékosságra inthet.

A munkaadók úgy vélik, az átláthatóság érdekében indokolt és időszerű volt a lépés, ugyanakkor álláspontjuk szerint a középvezetői bérekre nem kellene kiterjeszteni ezt a gyakorlatot.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!