Egy hónap alatt 20 százalékkal drágult idehaza a légi személyszállítás, így 7,1 százalékkal drágábban tudunk most repülni, mint egy évvel korábban. Az évnek ebben az időszakában egyébként nem ritka ez a jelenség, hiszen tavaly egy hónap alatt 17,1, 2014-ben 7,6, 2012-ben 13,6 százalékos növekedésről adott számot a statisztikai hivatal. Az egyetlen kakukktojás évben, 2013-ban ugyan csak 2,4 százalékos emelkedést láthattunk, de akkor már márciusban volt egy 15,2 százalékos ugrás.
A mostani nagyobb, trend feletti 20 százalékos drágulás vélhetően több tényezőnek a következménye. Egyrészt az olaj és így az üzemanyagok ára az év eleji mélypontot követően, ha nagyobb cikkcakkokkal is, de trendszerűen növekszik. Másrészt a hazai reálbér-növekedésnek köszönhetően a fizetőképes kereslet is erősödhetett. Harmadrészt a márciusi brüsszeli terroreseményeket követő árengedmények bevételkieső hatását áprilisban kompenzálhatták a légitársaságok a magasabb árakkal.
Az áprilisi megugrásnak köszönhetően így éves összevetésben "holtversenyben" a második legnagyobb éves drágulást szolgáltatta a légiipar 7,1 százalékkal. Hasonló ütemben drágult a cukor, lekvár, még, csokoládé és cukorka termékcsoport is, míg a "pálmát" a zöldségfélék vitték el 17,9 százalékos éves drágulással.
A lakáspiac fellendülését mutatja, hogy a negyedik helyen 6,2 százalékos áremelkedéssel a lakbérek állnak, míg az ingatlanbiztosítások ára 6 százalékkal emelkedett.
Bár az üzemanyagok és kenőanyagok havi drágulása 4,3 százalékot tett ki áprilisban, éves összevetésben még mindig a legnagyobb mértékű, 10,8 százalékos árcsökkenést ennek a termékkörnek a neve mellett láthatunk.
Összességében, ahogy azt reggeli cikkünkben már megírtuk, áprilisban a várt feletti, 0,2 százalékos éves inflációt mutatott ki a KSH, míg márciushoz képest 0,8 százalékos volt a drágulás üteme.
mfor.hu