4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2010-hez képest a szemétszállítás 38 százalékkal lett drágább, a 2012-es díjnál is 18 százalékkal fizetünk most többet. Eközben az áram árának csökkentése olyan jól sikerült, hogy 6 százalékkal olcsóbb most, mint 2010-ben volt.

Már kijelenthetjük, hogy az idei év a rezsicsökkentések jegyében telik, hiszen a januári gáz- és áramár csökkentéseket újabbak követhetik majd az év második felében, sőt ezek mellett újabb területeken is rendelkezik a kormány díjmérséklésről. Így a szemétszállítás, a vízdíj, a csatornadíj és a pb-gáz is olcsóbbá válik. Mivel a napokban nyújtották be a szennyvíz szippantás díjának csökkentéséről szóló javaslatot és fogadták el a kéményseprési díj felére történő mérséklését, a legfrissebb statisztikai adatok alapján megvizsgáltuk, hogyan is alakultak a közszolgáltatási árak különböző bázisokon. (a kéményseprési díjakkal nem foglalkozunk a cikkünkben - szerk.)

Nagyon megdrágították a szemétszállítást

Számításaink alapján egy év alatt, vagyis 2013 áprilisa és 2012 áprilisa között a legnagyobb mértékben a szemétszállítás átlagos ára változott, mégpedig 17,9 százalékos emelkedésről árulkodnak az adatok. Ugyanezen bázison a pb-gáz 4,8, a csatorna díj köbméterenkénti ára pedig 1,3 százalékkal emelkedett. A rezsicsökkentés hatása pedig egyértelműen megmutatkozik az adatokban, hiszen a villamos energia és a vezetékes gáz egységára 10,1, illetve 10,3 százalékkal lett alacsonyabb 2012 áprilisához viszonyítva. Ahhoz azonban, hogy lássuk, mennyivel drágult a rezsicsökkentés előtt közvetlenül ezen szolgáltatások díja, vissza kell nyúlnunk a tavalyi adathoz. 2012-es év átlagában így az áram 3,6, a gáz pedig 7,1 százalékkal lett drágább 2011-hez viszonyítva.

Ahogy az a grafikonunkon is látszik, a szemétszállítás díja legutóbb 2001-ben emelkedett a mostaninál nagyobb mértékben, akkor a 20 százalékos növekedés is megvolt, míg a válságot követő években egészen mostanáig csökkenő ütemben drágult ez a szolgáltatás. A csökkenő ütem egyébként szinte mindhárom, kormányzati döntés nyomán még nem mérsékelt árú szolgáltatás esetében megfigyelhető.

Ha az elmúlt bő öt évre, vagyis a válság óta eltelt időszakra fókuszálunk egy grafikon segítségével, akkor jobban látható, hogy 2010-ig rendre az éves átlagos infláció mértékénél jóval nagyobb ütemben drágítottak a szolgáltatók. 2011-ben már csak a csatornadíjak növekedtek az inflációnál kétszer nagyobb mértékben, 2012-ben pedig egyik esetben sem haladta meg a drágítás az 5,7 százalékos árindexet. A szemétszállítás 5, a vízdíj 4,7, a csatornadíj pedig 3,3 százalékkal lett drágább. Az idei évben eddig egyedüliként a szemétszállítás brutális drágulása adna okot morgolódásra, de... 

Ez kvázi nem jelent egyébként semmit sem, mivel a kormány a tavaly áprilisi árat jelölte meg a csökkentés alapjául. Így ebben az esetben a 10 százalékos díjmérséklés a gyakorlatban 20 százalékot fog jelenteni, ahogy azt már korábban meg is írtuk.

Nem sokkal másabb a helyzet 2010-hez képest sem

Megvizsgáltuk, hogyan alakult a 6 szolgáltatás esetében az árak változása 2010-es bázison, melyhez természetesen hozzávettük még az infláció 2010-es bázison kumulált változását is.

Ahogy az a grafikonunkon látszik, jellemzően a palackos gáz az, ahol még az inflációt is meghaladja az áremelés mértéke, bár tavaly a gáz ára is ebbe a kategóriába esett. Idén az áprilisi adatokkal kalkulálva már a korábban is emlegetett szemétszállítás csatlakozott az inflációnál jobban emelők körébe. Míg a 2010-es bázison az inflációs kumuláltan 17 százalékos volt, a szemétszállítás 38 százalékos díjemelkedésen ment keresztül.

Ezen az ábrán egyben már látszik az is, hogy az idei már megvalósult rezsicsökkentés eredménye egyedül a villamos energia esetében nevezhető látványosnak, hiszen az Orbán-kormány hatalomra kerülése óta így 8 százalékos díjcsökkentés következett be. Ez pedig valljuk be, a választások előtt állva rendkívül jó kampányelem lehet. Főleg, ha az év második felében további rezsicsökkentések következnek az áram és a gáz esetében, ahogy arra múlt hétvégi interjújában a fejlesztési miniszter, Németh Lászlóné utalt. Az árammal szemben a gáz árának 10 százalékos csökkentése már nem annyira szembetűnő, hiszen a 3 évvel ezelőtti állapothoz képest 6,1 százalékkal kerül többe, bár ez sem éri el a kumulált 17 százalékos infláció mértékét.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!