A High Pay Center nevű tanácsadó szervezet felmérése szerint nagyon elszakadt egymástól az átlagbér és a topmenedzserek javadalmazása. A kutatók szerint 2010 óta folyamatosan nyílik a fizetési olló. A FTSE 100 vállalat, vagyis a tőzsdén jegyzett legfontosabb társaságok vezérigazgatói átlagosan közel 5 millió fontot kaptak a múlt évi teljesítményük után. Négy évvel korábban ez az érték még csak 4,12 millió fontot tett ki, ami az akkori átlagbérnél 160-szorosa volt. Ezzel szemben 2014-ben már 183-szoros volt a különbség, számolt be a CNN.
Ráadásul az átlaghoz képest is voltak kiemelkedően magas jövedelemmel rendelkezők, így például Martin Sorrell a reklámiparban érdekelt WPP csoport első embere, akinek a bónuszokkal növelt jövedelme 43 millió fontot (18,9 milliárd forint !!!)) tett ki. Ha nem is ekkora, de igen magas volt a Royal Dutch Shell vezérigazgatójának, Ben Van Beuren (19 millió font, vagyis 8,4 milliárd forint) és a Relx vállalat elsőszámú vezetőjének, Erik Engstrom (16 millió font, vagyis 7 milliárd forint) a jövedelme is.
A vállalatvezetők jövedelme immár évek óta vitatéma, többször felmerült, hogy a versenyszférában dolgozók javadalmazását limitálni kellene. Ráadásul nem csak a populista szólamokra hajlamos politikusok, hanem gyakran gazdasági elemzők is így gondolkoznak. A felmérést készítő High Pay Center vezetője is annak a véleményének adott hangot, hogy ezek a fizetések már túllépnek az indokolt szinten, és ekkora pénzeknél már nincs akkora ösztönző hatása a magasabb fizetésnek, mint például egy átlagbérért dolgozó ember esetében.
Vannak ugyanakkor olyan szakértők is, akik szerint a vezető hozzáadott értéke kellene, hogy meghatározza a javadalmazását. Egyebek mellett az Adam Smith Institute vezetője, Kate Andrews is ezt az álláspontot képviseli. Példaként az Apple esetét hozta fel, amely gyakorlatilag csődben volt, amikor visszatért Steve Jobs, akinek a tevékenysége ismét a magasba repítette a vállalatot. Jobs vezetése alatt volt olyan időszak, amikor az Apple volt a világ legértékesebb tőzsdei vállalata. A szakértő érvként hozta fel, hogy a vállalatvezetők személyébe és javadalmazásába a részvényeseknek érdemi beleszólása van, így ha szerintük az igazgató nem éri meg a pénzét, el is tudják küldeni.
mfor.hu