Olyan árképzést kell kialakítani, hogy a magyar családoknak megfizethető legyen a rezsi - mondta Németh Szilárd, a kormánypárt rezsicsökkentésért felelős képviselője keddi budapesti sajtótájékoztatóján. Emellett olyan rendszerre van szükség - mégpedig jogszabályalkotással -, hogy a cégek profitja "ne legyen kitalicskázható", hanem azt vissza kelljen forgatni a szolgáltatásba - tette hozzá, hangsúlyozva: a biztonságos ellátás és a minőségi közműszolgáltatás a cél.
Megerősítette, hogy az idén folytatódik a rezsicsökkentés, az ezt kidolgozó munkacsoport szerdán tartja következő ülését.
A tavalyi rezsicsökkentések eredményét összegezve a fideszes politikus a családok jelentős megtakarításaira hívta fel a figyelmet, valamint arra, hogy az Európai Unióban korábban példátlanul magas magyar áram- és gázárak ma már közelebb vannak az uniós átlaghoz. A 2013-as háromfordulós rezsicsökkentésre éppen azért volt szükség, mert a korábbi években Európában a magyar családok voltak a leginkább leterheltebbek a rezsi fizetésekor - emlékeztetett, megjegyezve, hogy a szocialista kormányok idején történt gáz- és áramáremelésekkel ellentétben a villamos energia ára ma már a 2007. februári, a gázé pedig a 2008. júliusi árnak felel meg.
Németh Szilárd felidézte, hogy az áram, a gáz és a távhő árának húszszázalékos csökkentése mellett számos más közműszolgáltatás is olcsóbb lett tavaly.
A megtakarításokról szólva példaként említette, hogy egy távfűtéses lakásban élő nyugdíjas házaspár akár évi 75 ezer forintot is spórolhat, egy családi házban élő nagytagú háztartásnál akár 150 ezer forint is lehet az éves megtakarítás, míg egy többgenerációs háztartás 250 ezer forinttal is kevesebbet fizethet évente.
A rezsicsökkentésnek köszönhetően jelentősen csökkentek a lakossági fogyasztók közüzemi tartozásai is: a 2012. májusi 143 milliárd forintnyi kintlévőség tavaly júniusra 20 milliárd forinttal lett kevesebb - ismertette Németh Szilárd.
A Fidesz képviselője a fogyasztóvédelmi eredmények között megemlítette az új, egyszerűbb és érthetőbb számlákat, majd szólt arról is, hogy az olcsóbb közműszolgáltatások mellett elindult a pénzügyi rezsicsökkentés - a havi két ingyenes készpénzfelvétellel -, valamint a tömegközlekedési rezsicsökkentés a tíz százalékkal olcsóbb budapesti bérletekkel.
MTI