A parlament honlapján megjelent válaszában az államtitkár leszögezte: a kormány számára fontos, hogy olyan programokkal támogassa a családokat, amelyeknek köszönhetően a háztartások energiafelhasználása csökken. Ennek jegyében született döntés az Otthon Melege Program folytatásáról is, amelynek keretében kidolgozás alatt áll a családi házak komplex energetikai korszerűsítését lehetővé tevő pályázatcsomag.
Fónagy János kitért arra, hogy egy tavaly novemberi kormányhatározat alapján megkezdődött a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programban (KEHOP) rögzített elvárások teljesíthetőségének a felülvizsgálata.
A felülvizsgálat eredményétől függ a KEHOP módosítása, összhangban azzal a kormányzati célkitűzéssel, hogy a magánszemélyek ingatlanjainak a korszerűsítésére is legyen államilag támogatott konstrukció. Ennek forrása pedig a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP). Az új konstrukció megjelentetését nem késleltetheti a KEHOP esetleges módosítása.
Ezek a legőrültebb melók
A kormány még december közepén elfogadta a GINOP idei fejlesztési keretét, ennek része a lakóépületek energiahatékonyságának és a megújuló energia felhasználásának növelését célzó hitel, 103,19 milliárd forint forráskerettel, a várható megjelenése pedig ez év augusztusa.
A GINOP további három energetikai pályázatot is tartalmaz. Ezek a következők: a távhőszektor energetikai korszerűsítése, 19,99 milliárd forint visszatérítendő és 34,96 milliárd forint vissza nem térítendő forráskerettel; a termelő és szolgáltató vállalkozások támogatása az energetika területén, 30,35 milliárd forint visszatérítendő és 59,45 milliárd forint vissza nem térítendő kerettel, továbbá a megújuló alapú zöldáram-termelés elősegítése, 10,66 milliárd forint visszatérítendő és 18,97 milliárd forint vissza nem térítendő forrással. A pályázatok június és december között jelennek meg.
MTI