5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába emelkedett idén a GYED maximuma, az adóváltozások miatt az alacsony keresetűek kevesebbet kapnak kézhez, mint tavaly. Ezért a kormány jövedelempótlékban részesíti az érintett kismamákat, ám ezzel még mindig rosszabbul járnak, mint azok, akik 170 ezer bruttó felett kerestek. Mfor.hu-háttér.

2012-től a GYED mértékére két fő változás van hatással: részben a minimálbér emelése megnövelte a kapható juttatás maximumát is, mivel ez a mindenkori minimálbérhez kötött összeg (maximum a minimálbér kétszeresének 70 százaléka). Ez azt jelenti, hogy míg korábban 109 200 forint járhatott legfeljebb, 2012-től ez 130 200 forint. Másrészt az adójóváírás idei kivezetése az alacsony keresetűek juttatását érinti negatívan, hiszen emiatt több adót kell fizetniük a GYED-ből; 16 százalékos szja-t, illetve 10 százalékos nyugdíjjárulékot.

Azért, hogy az alacsonyabb bruttóért dolgozókat mindez ne érintse hátrányosan, a kormány jövedelempótlékot biztosít az érintetteknek, ez azonban, mint a kalkulációnkból kiderült, csak arra elég, hogy pont ugyanannyit kapjanak, mint korábban. Ezzel szemben azok, akik a változások miatt nem jártak rosszabbul, többezer forinttal többől gazdálkodhatnak. Azt, hogy az egyes bruttó átlagbérek esetén, milyen mértékű változással kellett szembesülniük a kismamáknak, az alábbi grafikonunk szemlélteti. Kalkulációnk során egyébként mindkét esetet megvizsgáltuk, mivel a törvény a jövedelempótlékot attól teszi függővé, hogy igénybe veszi-e az illető a családi adókedvezményt, vagy sem.

Amikor nem a kismama veszi igénybe a családi adókedvezményt

Abban az esetben, ha nem a kismama veszi igénybe a családi adókedvezményt (hanem az apa), akkor bruttó 170 ezer forintos korábbi átlagbérrel még ha kis mértékben is, de rosszul jár a változással, hiszen míg tavaly 88 191 forint nettó juttatásban részesült, idén 131 forinttal kevesebb, 88 060 forint jár neki. Ha megvizsgálunk egy alacsonyabb keresetű kismamát, aki korábban bruttó 90 ezer forintért dolgozott, akkor az adójóváírás 12 100 forintjának köszönhetően tavaly 55 998 forint nettó összeget kapott GYED-ként, vagyis gyakorlatilag minimális összegű személyi jövedelemadót kellett fizetnie a juttatás után. Idén viszont csak az adójóváírás kivezetése miatt 9378 forinttal kevesebb összegből gazdálkodhat - 46 620 forintból.

Ugyanakkor ha egy átlag feletti bruttó bérrel rendelkezőnél nézzük meg a változásokat, akkor kiderül, hogy bár az adójóváírás kivezetése őket is negatívan érintette, a minimálbér emelkedésével megnőtt az általuk hazavihető összeg is. Bruttó 190 ezer forint felett ugyanis már ez a GYED-maximum érvényes esetükben, ami azt jelenti, hogy a tavalyi 88 191 forint után idén 96 348 forintból költekezhetnek.

Az alacsony kerestűek negatív érintettségének megszüntetése érdekében a kormány elrendelte a kompenzációként szolgáló jövedelempótlékot, melynek mértékét az egyes bruttó bérszintek függvényében az alábbi ábránk szemlélteti. Ebből kiderül, hogy bruttó 180 ezer felett már nincs szükség kompenzációra, hiszen még a változások ellenére is magasabb nettóból gazdálkodhatnak. A kompenzációval így sikerült megvalósítani, hogy az adóváltozás miatt nettó csökkenést elszenvedőknek ugyanannyi maradjon az adózás után, mint tavaly.

Ha az érintett veszi igénybe a családi adókedvezményt egy gyermek mellett

Akkor, ha a családi adókedvezményt egy gyermek után a kismama veszi igénybe, másként alakulnak a változások. Egyrészt az alacsonykeresetűek, például a 80 ezer forint bruttóért dolgozók mentesülnek az szja-fizetése alól, ezt még az adójóváírás kivezetése sem módosította. Így ők ebben az esetben nem szenvednek el csökkenést a nettót érintően, tehát kompenzáció sem jár nekik.

Ha megnézzük a korábban is vizsgált bruttó 100 ezer forintos átlagkeresetűek változását, akkor kiderül, hogy ők a tavalyi 63 000 forint után, ebben az évben 61 800 forint nettóból költekezhetnek. A legnagyobb mértékű csökkenést egyébként ebben az esetben a bruttó 150 ezer forintért dolgozók szenvedték el, hiszen a nettó GYED-ük 5800 forinttal csökkent, abban viszont nincs változás, hogy szintén a bruttó 180 ezer forint feletti átlagbérrel rendelkezőknél fordul át a dolog nettó csökkenésből emelkedésbe. Mindez egyébként az alábbi grafikonunkon is jól látható. Bruttó 180 ezer forintos korábbi átlagbér esetén a minimálbér megemelése miatt a korábbi 98 191 forintos nettó összeg január elsejétől 106 348 forintra emelkedett.

Csak, ha volt adójóváírás tavaly

A GYED kompenzációját egyébként május 31-ig igényelhetik az érintettek, akik januárig visszamenőleg megkapják a jövedelempótlékot. Fontos azonban, hogy a kormány döntése nyomán csak azokat illeti meg ez a kompenzáció, akik 2011. december 31-én és 2012. január 1-én ugyanarra az ellátásra voltak jogosultak. Tehát, ha valaki pont az újév napjától válik GYED-re jogosulttá, korábban pedig még terhességi gyermekágyi segélyt kapott, őt nem illeti meg semmilyen kompenzáció, ő tehát az adóváltozások miatt csökkenő nettóval kell, hogy beérje, ami ha a januári 5,5 százalékos inflációt, és a tavalyi 3,9 százalékot nézzük, jelentős veszteséget jelent. Ezzel szemben az adóváltozások miatt nyertesek közé tartozó kismamáknak 9,2 százalékkal emelkedett a nettójuk, ha nem veszik igénybe a családi adókedvezményt, ha pedig a kismama veszi igénybe, akkor 8,3 százalékos emelkedésről lehet beszélni. Mivel ez az arány magasabb az infláció mértékénél, a GYED reálértékének növekedése is megtörtént.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!