Kedd „technikai pontosítások” miatt a 2017-es évre benyújtott költségvetési tervezet csak késő este került fel a parlament honlapjára. Megnéztük, hogyan is fog alakulni a következő év az egyetemekre és főiskolákra, illetve a KLIK-re nézve, és összegyűjtöttünk néhány fontosabb adatot az elmúlt évek kormányzati finanszírozási statisztikáiból is.
Korábbi cikkünkben írtunk arról, hogyan változott a felsőoktatásba jelentkezők és felvettek száma az elmúlt 15 évben, különös tekintettel a 2012-2013-as mélypontokra, amikor is drasztikusan csökkent mind a jelentkezők és felvettek aránya, mind a felsőoktatás költségvetési támogatásának mértéke.
Az elmúlt 15 év előirányzott költségvetési támogatásainak mértéke az alábbi grafikonon látható módon alakult. 2011-től lassanként megcsappant a támogatások mértéke, kiugróan a 2013-as költségvetési évben, majd lassan elkezdtek felfelé kúszni a számok.
A 2017-es költségvetés némileg másképp összegzi a kiadásokat, bevételeket és támogatásokat, mint korábban, így az összehasonlíthatóság kedvéért – illetve a támogatási rész feltüntetésének hiányában – a kiadási adatokat tudtuk csak összehasonlítani.
Megfigyelhető, hogy a 2016-os évhez képest az egyetemek és főiskolák kiadásait csökkentette a kormányzat, az 527,8 milliárdos jövő évi előirányzat mintegy 5 százalékkal kevesebb, mint ami az idei évre jutott.
Kevesebb pénz jut a KLIK-nek is
A KLIK 2016-os költségvetési évre előirányzott 561,5 milliárd forintos kiadásához képest az intézményfenntartó központ a következő évben csökkentett büdzsével szerepel a költségvetési kiadások között. Azt tudni lehet, hogy sem a tavalyi, sem a tavalyelőtti évben nem sikerült sort keríteni a KLIK erőforrásigényének hozzávetőleges megbecsülésére. Ráadásul jövőre közel 4 százalékos kiadási oldalon lévő csökkenéssel számol a költségvetés.