3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az óvodák támogatása 2010 óta nagymértékben nőtt, miközben az egyetemekre szánt pénz csökkent.

A kormány 2010-es hatalomra kerülése óta jelentős átalakításokat hajtott végre az oktatás területén, ami a költségvetési kiadások átszabásával is járt. Azt már tudjuk, hogy az elmúlt években bár nőtt a felsőoktatásra szánt előirányzat, jelenleg az továbbra sem éri el a 2011. évi drasztikus megnyirbálás előtti szinteket. 
 
Idén 153 milliárd forintos állami támogatást kapnak az egyetemek és főiskolák a 2016-os költségvetés alapján. Így ezen intézmények idén 1 százalékkal magasabb összegű támogatási előirányzattal számolhatnak. Az elmúlt 16 évben a felsőoktatásra fordított költségvetési támogatási előirányzat mindösszesen 47 százalékkal nőtt az idei évet is beleszámolva.
 
A Központi Statisztika Hivatal (KSH) adatai alapján jól látható, hogy 2014-ben jóval nagyobb összegeket költöttek összességében oktatásra, mint a korábbi években. A 2014. évi adatok alapján folyó áron 1371 milliárd forintot fordítottak oktatásra, az összes tervezett költségvetési kiadás 9,83 százalékát. Az oktatásra fordított kiadások egyébként a rendszerváltástól kezdve dinamikusan bővültek, majd 2007-ben lassulni kezdtek, s végül 2009 és 2013 között jelentősen csökkentek. (szerk.: a 2015-ös évre vonatkozóan a KSH egyelőre nem rendelkezik pontos adatokkal, azok ugyanis csak a zárszámadási törvény benyújtását után állnak rendelkezésre, melyre a következő hónapokban kerülhet sor.)
 
A KSH adatait alapul véve az alábbi ábrán látható, hogy a költségvetés oktatási kiadásainak alrendszer szerinti összetétele jelentősen változott az elmúlt időszakban. A felsőfokú oktatás tekintetében a csökkenés nagyobb mértékű volt a 2009-2013 közötti években (kivéve a 2011-es 4 százalékos emelkedést), mint amennyit 2013 óta emelkedett, tehát a mai napig nem érik el a kiadások a 2009 előtti szintet. A köznevelési kiadások tekintetében 2012-től dinamikusan növekedett a központi költségvetés ez irányú ráfordítása. Emellett az alapfokú és középfokú oktatás esetében is csökkent 2011-ben és 2012-ben a támogatás, de a középfokú oktatást illető megszorítások kiterjedtek 2013-ra is, amikor 2012-höz képest mintegy 20 százalékkal csökkent a kormányzat alrendszert illető kiadása.
 
2014-ben az oktatási kiadások 67 százaléka a köznevelésre (óvoda, alapfokú és középfokú oktatás) ment el. Felsőfokú oktatásra a kiadások 19 százaléka jutott, a maradék 14 százalék pedig egyéb, nem besorolható célokra ment el.
 
A felsőfokú oktatás esetében 2011-től jelentősen megcsappantak a központi költségvetés kiadásai, majd 2014-ben enyhe emelkedés volt megfigyelhető. A KSH adataiból kitűnik, hogy a köznevelési költségvetési kiadások tekintetében, azaz az óvodák, alapfokú és középfokú oktatási intézmények esetében a 2010-es költségvetési évtől kezdve folyamatosan csökkent a köznevelésre fordított összeg, majd 2014-ben enyhén nőtt.
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!