A Brent iránti kereslet növekedésében bízók számára fontos hír volt a héten, hogy az amerikai közúti forgalom 5 százalék feletti mértékkel nőtt februárban a megelőző év azonos hónapjához viszonyítva. Az optimizmust az sem tompította, hogy az előrejelzett csökkenés helyett a héten növekedtek az üzemanyagkészletek. Az IEA áprilisi olajpiaci jelentése szerint az első negyedévben a túltermelés csak kicsit erősödött, a kereslet és a kínálat közeledésében bízó előrejelzés az év végére, vagy a következő év első felére teszi a készletszintek leapadásának kezdetét.
Az európai üzemanyagpiacokon a héten a benzin területén továbbra is élénk a forgalom az Egyesült Államok felé, az amerikai finomítói leállások miatt. Nigéria felé ismét nőtt az export, bár az ország pénzügyi helyzet bizonytalan. Az európai készletszint a benzinnél is és a gázolajnál is csökkent ezen a héten a megelőzőhöz képest, de éves szinten több mint 30 százalékkal magasabban áll.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva az április 25 - április 29-e közötti időszakban 4,7 százalékkal nőtt, az észak-nyugat-európai piacon 4,5, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 4,2 százalékkal nőttek az árak. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 5,3 százalékkal nőtt a megelőző hét áraihoz viszonyítva, az észak-európai piacokon 5,1-5 százalékos volt az áremelkedés. Ezen a héten a gázolaj ára követte inkább az olajárak változását.
A forint árfolyama az április 25 - április 29-i héten 274,8 Ft/dollár körül ingadozott, közel fél forinttal kellett többet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. A forintárfolyam az euróhoz viszonyítva, heti átlagban gyengült, a dollár árfolyama azonban gyengült az euróhoz viszonyítva, s így a forint csak kicsiny mértékkel gyengült a dollárhoz viszonyítva. A forintárfolyam változása alig változtatta a dollárban számított átlagos árak változását. Fontos azonban az, hogy a hét második felében az árfolyam erősödött ez mérsékelte a hét második felében jelentkező piaci üzemanyag-áremelkedést.
Az ország, ahol nem illik hajat szárítani
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán és a többi piacon is 4-5 forintnyi áremelkedést jelenthetnek. A gázolaj forintban mért ára esetében a piacok 5-6 forintos áremelkedést mutatnak. Hétfőn, május 2-án várhatóan a benzin ára 0-3 forinttal, a dízel ára 2-4 forinttal emelkedhet, figyelembe véve az április 29-i 2-2 forintos emelést is.
mfor.hu