4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jó néhány esemény történhet egy család életében, amelyek egy csapásra visszájára fordítják a kezdetben kedvezőnek tűnő állami családtámogatási konstrukciókat, köztük a CSOK-ot is. Utánanéztünk, hogy mire kell felkészülnie annak, aki kihasználná a több milliós lehetőséget.

A CSOK felvétele hosszú távú elköteleződést jelent, hiszen az így vásárolt ingatlanra tíz évre elidegenítési tilalom kerül. Ez még a hosszú távra tervező pároknak is feladja a leckét; nem véletlen, hogy a Bank360 csapatához egyre több olyan kérdés érkezik, ahol arról érdeklődnek, hogy mi történik, ha olyan változás előtt állnak, ami befolyásolja a támogatást. Az Mfor kérésére a leggyakrabban felmerülő eseményeket gyűjtötték most egy csokorba és azt, hogy mi ilyenkor a teendő.

Válás: ha nem tart örökké a holtomiglan-holtodiglan

2017-ben 100 házasságra 40 válás jutott - így teljesen életszerű, ha a CSOK-nál is végigvesszük, hogy mi a legjobb megoldás, ha elválnak útjaink. A válás minden esetben szükségessé teszi a CSOK szerződés módosítását, a legtöbb esetben pedig a támogatást is vissza kell fizetni. Ilyen esetek például, ha a válás előtt

  • nem születnek meg a vállalt gyermekek,
  • eladja a pár a CSOK-os ingatlant,
  • a gyerekek elköltöznek a CSOK-os ingatlanból a válás után.

Ideális esetben elkerülhetjük a több millió forintos visszafizetési kötelezettséget - írja a Bank360. A lehető legjobb megoldás, ha az egyik szülő a gyerekekkel a CSOK-os ingatlanban marad, a kiköltöző fél pedig eladja a ráeső ingatlanrészt a másiknak. Ebben az esetben a támogatás megtartható, hiszen a CSOK-os ingatlant nem idegenítik el, és a gyermekeknek sem kell elköltözni onnan.

Válásnál is tovább lehet vinni a CSOK-ot másik ingatlanra?

A rendelet lehetőséget ad arra, hogy az elidegenítési tilalom ideje alatt a támogatást “átvigyük” a következő ingatlanra - ezt egyedülálló szülők is megtehetik, ha a gyermek velük marad.

Fontos feltétel, hogy az előzőnél nagyobb alapterületű és magasabb értékű ingatlanba költözzenek át, mint az előző volt. Egy frissen elvált, egyedülálló szülő számára ez anyagilag megterhelő, hiszen például új, drágább lakásbiztosítást is kötni kell, azaz valószínűleg csak a tehetősebbek engedhetik meg maguknak.

Csúszik az építés vagy a bővítés

Ha a CSOK-ot építésre vagy bővítésre igényli valaki, akkor a szerződésben pontosan kiköti a hitelintézet, hogy meddig kell elkészülni a vállalt munkálatokkal. Ez építésnél és bővítésnél is legfeljebb öt év lehet, a falusi CSOK-kal is elvégezhető korszerűsítési munkák elvégzésére legfeljebb három év áll rendelkezésre. Ha a határidőig nincs kész a vállalt munka, akkor vissza kell fizetni a támogatást.

Az építőiparban évek óta jelen lévő szakemberhiány miatt könnyen kerülhetünk nehéz helyzetbe, és az sem jelent megoldást, ha saját kézbe vesszük a házépítést, mert azt a rendelet kifejezetten tiltja.

Ha nem jön a gyermekáldás

A CSOK-ot tervezett gyermekek után is lehet igényelni, ebben az esetben egy gyermek vállalásánál négy, két gyermek vállalásánál nyolc, három gyermek esetében pedig tíz éve van a párnak a teljesítésre. Örökbefogadásnál a határidőt még két évvel kitolhatjuk.

Ha nem születnek meg a vállalt gyerekek, akkor csak úgy lehet elkerülni a támogatás visszafizetését és a büntetőkamatot, ha a pár igazolja, hogy részt vettek a rendeletben meghatározott számú reprodukciós eljáráson. A kérdés, hogy ez utóbbit a pár vállalja-e, hiszen a kezelés nemcsak megterhelő, hanem költséges is: magánúton akár milliós tétel is lehet, és nincs rá garancia, hogy a kezelés után megszületnek a gyerekek.

Hosszú távra érdemes tervezni

A CSOK szerződésben szereplő feltételeknek megfelelni nem egyszerű, de nem is lehetetlen. Ha mégis olyan változás történik az életünkben, ami érinti a CSOK szerződést, akkor a legfontosabb a kommunikáció. A Bank360 azt tanácsolja, hogy probléma esetén lépjünk kapcsolatba a bankkal, és ha szükséges, mi kezdeményezzük a visszafizetést. Ez azért lényeges, mert ha nem így teszünk, és ehelyett bennünket köteleznek visszafizetésre, akkor a következő öt évben biztosan nem vehetünk igénybe lakáscélú állami támogatást.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!