4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben korábban is problémát jelentett, hogy kevesen tesznek félre a nyugdíjas éveikre, most a koronavírus miatt - főleg az alacsonyabb jövedelműek közül - sokan gondolni sem tudnak arra, hogy megtakarítsanak.

Csütörtökön mutatta be az immár évek óta rendszeresen végzett Biztos jövő elnevezésű kutatását a K&H. Ez alapján úgy tűnik, egyre kevesebb ember számára kell elmagyarázni az öngondoskodás fontosságát, az idei felmérésben például a válaszadók 82 százaléka jelezte, tisztában van azzal, hogy ez nagyon fontos, ha idős korában is fenn szeretné tartani a megszokott életszínvonalát.

Ugyanakkor a kutatásból az is kiderült, hogy sokan már most esélytelennek tartják ezt, és a válaszadók 18 százaléka azt valószínűsíti, hogy a korhatár után is dolgoznia kell. A megkérdezettek 15 százaléka teljes egészében az állami nyugdíjra támaszkodik majd az idős korában, 42 százalékuk pedig főként az államtól kapott juttatásból tervezi a megélhetését, azt kis mértékben kiegészítve más forrásból. A válaszadók 8 százaléka viszont azt mondta egyáltalán nem számol állami nyugdíjjal - ismertette a kutatás eredményeit Székely Pálma, a K&H Biztosító életbiztosításokért és saját értékesítési csatornákért felelős vezetője.

Ellentmondásos ugyanakkor, hogy ennek az időpontja mikor is jön el, hiszen az emberek vágyai és a realitások ütköznek ebben a kérdésben. A megkérdezettek többsége azt mondta, hogy átlagosan 59 évesen szeretnének nyugdíjba menni, ugyanakkor a gyakorlatban ez nem igazán valósul meg.

A koronavírus miatt kevesebben tudnak félretenni (Illusztráció/Depositphotos)
A koronavírus miatt kevesebben tudnak félretenni (Illusztráció/Depositphotos)

A kutatásból az is kiderült, hogy az érintettek abban bíznak, hogy a folyamatos kisebb összegű megtakarításokkal ki tudják egészíteni az állami nyugdíjukat. Ez egyébként már csak azért is fontos lenne, mert a most nyugdíjba vonulók a jelenlegi fizetésüknek körülbelül 70 százalékát kapják meg. A demográfiai adatok alapján ez ugyanakkor évtizedről-évtizedre jelentősen csökkenni fog. A 70-es évek közepén születettek esetében a nyugdíjba vonuláskor várhatóan már csak a mostani jövedelmük 30 százalékát fogják megkapni.

Székely Pálma szerint minél jobban érintett valaki a koronavírus által, annál kevésbé akar a hosszú távú pénzügyekkel foglalkozni
Székely Pálma szerint minél jobban érintett valaki a koronavírus által, annál kevésbé akar a hosszú távú pénzügyekkel foglalkozni

Ahhoz, hogy nyugdíjas korban kényelmesen meg tudjanak élni, a válaszadók szerint körülbelül havonta 210 ezer forintra van szükség. Ehhez nagyjából 21 millió forintos megtakarítás kellene, ehhez durván 13 millió forintot kellene felhalmozni. Ezt növeli az állami támogatás (adókedvezmény), illetve a hozamok. A K&H szakembere azt is elmondta, hogy akiknek van valamilyen nyugdíjcélú megtakarítása, azok még mindig csak átlagosan 1,5 millió forintos félretett összeggel rendelkeznek. Ráadásul a megkérdezettek 25 százaléka 500 ezer forint alatti megtakarítással rendelkezik, míg 31 százaléknak semmilyen időskori tartaléka sincs. A felmérés szerint egyébként komolyabb összeggel (10 millió felett) csupán a válaszadók 5 százaléka bír.

Az idei év ráadásul nem várt fordulatot is hozott, hiszen a járvány miatt gazdasági nehézségek jöttek, ami sokakat érintett, voltak, akik elvesztették a munkájukat, másoknak a jövedelme csökkent. Így a koronavírus jelentősen befolyásolta az emberek megtakarítását és jövőbeni pénzügyi terveit. 40 százalék a járvány miatt kevesebbet tud félretenni a nyugdíjas éveire és minél jobban érintett valaki, annál kevésbé akar a hosszú távú pénzügyekkel foglalkozni, ideértve a nyugdíjas évekre való takarékoskodást is. Az időben elkezdett kis összegű megtakarításokat a többieknél sokkal kevésbé tartják fontosnak azok, akiket pénzügyileg nagyon rosszul érintettek az elmúlt hónapok. Akiknek megszűnt a munkahelye, átlagosan 410 ezer forint, akinek „csak” csökkent a bevétele, azok 1,1 millió forint félretett pénzzel rendelkeznek az átlagos 1,5 millió forint helyett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!