6p

Milliós pluszköltségeket előzhetünk meg, ha ezeket megtesszük.

Az új mindig vonzó, ám a költözésre már régóta váró és a lakás kifizetésére készülő vevőjelöltek közül sokan – vélhetően a többség – nem fordít elegendő figyelmet néhány fontos dologra. Nem ritka, hogy csak később isszák meg ennek a levét, amikor már nem tudnak visszalépni vagy amikor már beköltöztek és egymás után veszik észre, hogy mit is vettek tulajdonképpen.

Független ügyvéddel nézessük át az adásvételi szerződés tervezetét! Fotó: mfor.hu
Független ügyvéddel nézessük át az adásvételi szerződés tervezetét! Fotó: mfor.hu

A magyar vásárlók árérzékenysége nem új dolog, de a mostani felpörgött infláció nyomán tovább emelkedő lakásárak talán sokakat arra késztetnek, hogy a korábbiaknál is alaposabban készüljenek fel egy adásvételi tranzakcióra. Szerencsére, ha új lakásról van szó, akkor a 8-10 évvel ezelőtti állapotokhoz képest jobb a helyzet, persze távolról sem tökéletes.

A nagyobb fejlesztők ma már jobban figyelnek a vevők előzetes tájékoztatására, saját ügyvédünk meg eleve azért van, úgymond, hogy kukacoskodjon és felhívja a figyelmet a buktatókra. Nagyon sok múlik azon, hogy mi magunk mennyire alaposan készülünk fel a tranzakcióra. Jöjjenek a legfontosabbak! 

1. A legfontosabb:nagyon részletesen írjuk le magunknak, hogy milyen igényeinket akarjuk kielégíteni a kiszemelt új lakással. 

2. Nem árt, ha tudjuk, hogy az adott ingatlan beleesik-e valamelyik támogatási kategóriába.

3. Az egyik alap kérdés, hogy lehet-e változtatni a belső elrendezésen (például falakat elhagyni vagy áthelyezni, stb.)? Mekkora felárral lehet saját burkolatot vagy belső nyílászárókat beszereltetni? Ma már sokszor előfordul, hogy a fejlesztő ezt nem engedni meg, főleg, ha többszáz lakásos lakóparkról van szó. Rendszerint nem akarja és nem is tudná kezelni a sok egyedi kérést. Ma már rengeteg az előregyártott elem, ezeket nem lehet megbontani és túl drága lenne neki az egyedi változtatás.

4. Mekkora az ingatlan pontos hasznos alapterülete, hogyan számolja a beruházó az erkélyt vagy a loggiát?

5. Kötelező-e garázshelyet vagy felszíni kocsibeállót venni? Általában kötelező, az ára 4-6 millió forint között mozog.

6. Van-e egyedi fogyasztásmérő, mekkora a közös költség és mi van benne pontosan?

7. Mikor és milyen ütemezésben kell fizetni? Van-e bármilyen bújtatott plusz költség (például regisztrációs díj, szerződéskötési díj, stb.) illetve elengedik-e az ügyvédi díjat és jogosultak vagyunk-e illeték csökkentésre?  A regisztrációs díjat egyébként többnyire beszámítják az előszerződés aláírása után fizetendő első részletbe, ami általában a teljes vételár 10-20 százaléka. 

8. Az egyik legnagyobb fejlesztő, a Metrodom szakértői szerint az is fontos, hogy kiderüljön, kitől vesszük az adott lakást, milyen referenciákat tud felmutatni, milyen a műszaki és gazdasági háttere. Ezeket könnyen ellenőrizhetjük, ne sajnáljuk erre az időt.  

9. Manapság sokszor előfordul, hogy akár hónapokkal a vállal határidő után készül el a társasház vagy nem pont olyan műszaki tartalommal, mint ígérték. Nem mindegy, hogy milyen lesz a minősége, hogyan áll jót a fejlesztő vagy a kivitelező az esetleges hibákért. Ezek is szerepeljenek a szerződésben!

 

A kötbér feltételeit is alaposan ellenőrizni kell. Fotó: cordia
A kötbér feltételeit is alaposan ellenőrizni kell. Fotó: cordia

Az is sokat mond, ha egy cégnek nincs semmilyen referenciája, vagy meg sem próbálja ezeket megmutatni. A korábban fejlesztett, felépített épületekre keresve szintén sok minden megtudható arról, hogy egy cég miként kezelte ezeket a házakat, a vásárlókat, továbbá mennyiben tartotta be a vállaltakat, az ígéreteit. Negatív véleményekkel persze mindenhol lehet találkozni, egy-két bíráló kritikát nem érdemes túl komolyan venni, de ahol tömegével jelzik a problémákat, ott érdemes meggondolni, hogy valóban a legjobb helyről vásárol-e a vevő.

10. Tervek alapján, építés közben vagy már a kész lakások közül válasszunk? - adódik a kérdés. Mindig az építkezés kezdete előtt vagy a kezdetkor a legkedvezőbbek az árak, később, a készültsége előrehaladtával ezek szinte biztosan nőni fognak. Ugyanakkor itt a legnagyobb a kockázat is, ha nem is annak, hogy ténylegesen elkészül-e a ház, de a pontos átadási dátumé mindenképpen, ahogyan ilyenkor még a kisebb műszaki részletek sem tisztázottak, a beépített anyagok sincsenek kiválasztva.

A kivitelezés ideje alatti vásárlásnál ezek a kockázatok a készültséggel együtt csökkennek, megszűnnek, ugyanakkor szűkülnek, megszűnnek a változtatási, választási lehetőségek is. Az elkészült házak esetén a használatbavételi engedély után már gyakorlatilag nincs semmi kockázat, és ezekre a lakásokra vehetőek jellemzően igénybe az állami támogatások, kedvezményes hitelek, de az árak itt a legmagasabbak, a választék pedig kifejezetten kicsi, gyakorlatilag a vevő a maradékból kénytelen választani. 

Sokszor még a drágább társasházaknál sem támasztja alá a műszaki leírás a (magas) pozicionálást, ami szintén elgondolkodtató lehet. Érdemes rákérdezni a konkrét részletekre, illetve, hogy ezeket hajlandó-e az eladó leírni, és ha a válasz nem, vagy valamilyen homályos kitérő választ kap a vevőjelölt, az nem sok jóra utal. 

Az elmúlt években nem egy, nem két eset volt, amikor az áremelkedések miatt néhány fejlesztő egyoldalúan elállt a szerződés teljesítéséről, vagy ultimátumot adott a vevőnek az eredetinél több pénzt követelve, és ezekben az esetekben a vevők legfeljebb pereskedésre számíthatnak, lakásra vagy kártérítésre nem. 

Lakásvásárlási szempontok

  • lokáció
  • méret
  • beosztás
  • ár
  • fizetési ütemezés
  • hitellehetőségek
  • anyaghasználat
  • garázs
  • kert
  • erkély/loggia/terasz
  • a ház szolgáltatásai
  • közlekedés
  • környék szociális szolgáltatásai
  • kereskedelmi ellátottság

11. A döntést soha ne a látványterv, hanem az építészeti vagy kiviteli terv alapján hozzuk, ha pedig valami nincs konkrétan leírva, esetleg nem teljesen és tökéletesen egyértelmű a rajz alapján, akkor kérdezzünk rá, hogy mi az a vonal vagy jel. 

12. Tisztázni kell, hogy a támogatás szempontjából is újépítésűnek minősül-e a lakás, vagy hogy a megkövetelt minimális méret a definícióban is egyezik-e az eladó által megadott mérettel, mert a nettó, a bruttó és az ingatlannyilvántartási méretek önmagukban is eltérnek, és akkor még nem is volt szó a különböző módon számított, úgynevezett eladási méretről, amely az erkély/terasz egy részét is tartalmazza. Érdemes előzetesen tisztázni ezeknek a hiteleknek a különleges követelményeit, például a kötelező ottlakást, bejelentkezést, az elidegenítési tilalmat, illetve magát a hitelképességet is. Az aláírást követően nem lehet kilépni a szerződésből azzal az indokkal, hogy a vevő nem kapta meg a kívánt hitelt, ez nem kell és nem is fogja az eladót érdekelni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!