Brexit: a magyar diákok nagy vesztesek lesznek
Január 1-én az Egyesült Királyság hivatalosan is kilépett az Európai Unióból. A 2016-ban 51 százalékos többséggel megszavazott Brexit kezdeményezés értelmében az év első napjától fogva az ország nem tartozik sem gazdaságilag, sem politikailag az uniós államok közösségéhez. Drasztikus változások történnek a bevándorlási és tartózkodási engedélyek terén, amelyek jelentős hatással lehetnek az ország területén élő vagy dolgozó uniós állampolgárokra. Összességében a Brexit igazi vesztesei az európai egyetemisták lesznek.
Michelle Donelan, az Egyesült Királyság felsőoktatási minisztere a nyár folyamán jelentette be a tanulmányaikat a 2021/22-es tanévben megkezdő EU, EGT és svájci diákok jogköreinek változását. Az említett hallgatók eddigi tandíja 9 250 angol fontról 50 000 fontra is emelkedhet, valamint elvesztik jogosultságukat a teljes összeget fedező diákhitelre.
2010-ben a konzervatív Tory és a Liberális Demokrata koalíciós kormány megszavazta az egyetemi tandíjak 3 000 fontos határértékének felszámolását, amely következtében az egyetemek által megszabott átlagos érték két év alatt háromszorosára emelkedett. Az ügy a mostanihoz hasonló felháborodást váltott ki a hallgatók körében, azonban a diákhitel teljes fedezetének köszönhetően a jelentkezők száma csak minimálisan csökkent az ezt követő években.
Ezzel szemben, a mostani drasztikus változás akár 84 százalékos esést is indikálhat az EU-s jelentkezők számában, mivel a diákhitel eltörlése ellehetetleníti a gazdaságilag fejletlenebb országokból érkező európai diákok továbbtanulását.
Az Egyesült Királyság tagállamaiban eddig egymástól különböző tandíjak voltak érvényben, viszont egyforma támogatottsági státusz vonatkozott az EU-s és a hazai diákokra. A fent említett angol és walesi tandíjak megegyeztek, míg Skóciában ingyenes volt és marad is a felsőoktatás.

A 2006-ban bevezetett diákhitel program keretein belül az angol állam a Walesben és Angliában tanuló EU-s diákok 60-70 százalékának fedezte tanulmányait. A hitelprogram nagy népszerűségnek örvendett, ugyanis a hitelező állami cég tervezetében 25 százalékos visszafizetési aránnyal számoltak. Ezáltal a legtöbb diák soha nem fizette vissza a teljes összeget, mivel éves keresletük sokáig nem ütötte meg a törlesztési küszöböt a 30 éves elévülési idő távlatában.
Ez a cikk az Mfor és a Privátbankár Prémium tartalma, csak a lap előfizetői olvashatják teljes terjedelmében.
14 napig ingyenesen hozzáférhet Prémium tartalmainkhoz a következő lépések megtétele után:
- Regisztráljon (adja meg emailcímét és jelszavát)
- Válasszon előfizetői csomagjaink közül
- Adja meg bankkártyája adatait - a választott csomag díját csak a 14 napos próbaidőszak letelte UTÁN vonjuk le bankszámlájáról
+1: A 14 napos próbaidőszak alatt Profiloldalán bejelentkezve BÁRMIKOR LEMONDHATJA előfizetését
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat