7p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Január 1-én az Egyesült Királyság hivatalosan is kilépett az Európai Unióból. A 2016-ban 51 százalékos többséggel megszavazott Brexit kezdeményezés értelmében az év első napjától fogva az ország nem tartozik sem gazdaságilag, sem politikailag az uniós államok közösségéhez. Drasztikus változások történnek a bevándorlási és tartózkodási engedélyek terén, amelyek jelentős hatással lehetnek az ország területén élő vagy dolgozó uniós állampolgárokra. Összességében a Brexit igazi vesztesei az európai egyetemisták lesznek.

Michelle Donelan, az Egyesült Királyság felsőoktatási minisztere a nyár folyamán jelentette be a tanulmányaikat a 2021/22-es tanévben megkezdő EU, EGT és svájci diákok jogköreinek változását. Az említett hallgatók eddigi tandíja 9 250 angol fontról 50 000 fontra is emelkedhet, valamint elvesztik jogosultságukat a teljes összeget fedező diákhitelre.

2010-ben a konzervatív Tory és a Liberális Demokrata koalíciós kormány megszavazta az egyetemi tandíjak 3 000 fontos határértékének felszámolását, amely következtében az egyetemek által megszabott átlagos érték két év alatt háromszorosára emelkedett. Az ügy a mostanihoz hasonló felháborodást váltott ki a hallgatók körében, azonban a diákhitel teljes fedezetének köszönhetően a jelentkezők száma csak minimálisan csökkent az ezt követő években.

Ezzel szemben, a mostani drasztikus változás akár 84 százalékos esést is indikálhat az EU-s jelentkezők számában, mivel a diákhitel eltörlése ellehetetleníti a gazdaságilag fejletlenebb országokból érkező európai diákok továbbtanulását.

Az Egyesült Királyság tagállamaiban eddig egymástól különböző tandíjak voltak érvényben, viszont egyforma támogatottsági státusz vonatkozott az EU-s és a hazai diákokra. A fent említett angol és walesi tandíjak megegyeztek, míg Skóciában ingyenes volt és marad is a felsőoktatás.

A magyar egyetemisták egy része búcsút inthet Londonnak (Illusztráció. Depositphotos)
A magyar egyetemisták egy része búcsút inthet Londonnak (Illusztráció. Depositphotos)

A 2006-ban bevezetett diákhitel program keretein belül az angol állam a Walesben és Angliában tanuló EU-s diákok 60-70 százalékának fedezte tanulmányait. A hitelprogram nagy népszerűségnek örvendett, ugyanis a hitelező állami cég tervezetében 25 százalékos visszafizetési aránnyal számoltak. Ezáltal a legtöbb diák soha nem fizette vissza a teljes összeget, mivel éves keresletük sokáig nem ütötte meg a törlesztési küszöböt a 30 éves elévülési idő távlatában. Az EU-s - főként a kelet- és közép-európai - hallgatók számára ez jelentősebb előny volt, tekintettel a régió relatív alacsony átlagkeresetére.

A legfrissebb 2018/2019-es tanév adatai alapján az Egyesült Királyság összes egyetemi képzésen résztvevő EU vagy EEA állampolgársággal rendelkező diákok 0,5 százalékát képezték a magyar hallgatók.

Ebből 1 880 az alap, illetve 460 mester és PhD képzéseken tanult, azonban érdemes figyelembe venni, hogy a Brexit jelentős növekedést váltott ki az európai diákok jelentkezésében a 2016-2020 periódusban. A magyar hallgatók arányában a University College London áll elől 170 diákkal, ezt követi a Cambridge 135, Glasgow 100 és Warwick 95 tanulóval.

Az angolszász hagyományokra épülő nemzetiségi közösségek magyar verziója majdnem minden kinti egyetemen megtalálható. Ezek a Hungarian Society elnevezésű csoportok a magyar diákok beilleszkedését, közösségük építését szolgálják. Programjukban szerepel a szociális események, konferenciák valamint karrierorientációs programok szervezése. A fent említett egyetemeken ezek a közösségek elérik a 40-50 fős tagságot, jelentősen hozzájárulva a kint tanuló magyarok egyetemi élményéhez.

A kinti közösséget a Nemzeti Tehetség Központ alszervezete fogja össze, a londoni székhelyű New Generation Centre, amely évek óta pénzügyi, logisztikai és adminisztrációs támogatást nyújt az Egyesült Királyságban élő magyar hallgatóknak.  

A szervezet fő mottója a brain-drain, azaz a magyar tehetségek elvándorlásának megállítása, amelyet magyar karrierorientációval és gyakornoki lehetőségek hirdetésével támogatnak az angliában tanulók körében. Legjelentősebb programjuk a több éve megrendezésre kerülő Future Hungary konferencia, amely egy csoport magyar diák kezdeményezéséből nőtte ki magát több napos eseménnyé. A tavalyi év során a program előadói közt jelen volt az Lippai-Nagy Írisz, az Amerikai Kereskedelmi Kamara ügyvezető-igazgatója, valamint Novák Katalin, családokért felelős tárca nélküli miniszter, a Fidesz alelnöke.

A magyar diákok hiányával az Egyesült Királyságban letelepedők vagy dolgozók száma is csökkenhet. A hivatalos statisztikák ellenére, a Portfolio.hu becslése szerint az ország 200 000-220 000 magyarnak ad otthon. Ha mértékben nem is , összetételében jelentős változás történhet. A pénzügyi, jogi, vagy üzleti szférában elhelyezkedő frissdiplomások hiánya miatt kevesebb magyar szerezhet állást az Egyesült Királyságban. Ez már csak azért is valószínűsíthető, mert a kint tanuló magyar diákok 63 százaléka Russell Group - azaz, elsővonalbeli 24 - egyetemen végzi tanulmányait, amely intézmények által adott végzettség alapvető elvárás a fent említett elképesztően kompetitív szektorokban.

A Brexit új beutazási és letelepedési szabályozásai is befolyásolhatják a brit egyetemekre jelentkező magyarok számát.

Azok a diákok, akik 2020. december 31-ig rendelkeztek Egyesült Királyságbeli lakcímmel, jelentkezhettek az EU Settlement Scheme-re, azaz a letelepedési programra, amely által a Brexit után is gond nélkül folytathatják tanulmányaikat. Viszont a január elsején vagy azután érkező diákoknak kötelező jelentkezni az egyetemi hallgatók számára létrehozott hallgatói vízumra, amely nélkül csupán 6 hónapot tölthetnek az országban. A jelentkezést egy pontrendszer alapján bírálják el, amelyben a diákok kötelezettek bizonyítani oktatási intézménybe nyert felvételüket. A tanulók a vízum és a "mellékes egészségügyi pótdíj" (társadalombiztosítás) árából 25 százalék kedvezményre jogosultak.

A 2018-as adatokat tekintve a 2 335 kinti hallgató közel 1 százaléka a magyar egyetemekre felvételt nyert 281 461 diáknak.

Természetesen nem feltételezhető, hogy a Brexit miatt ezentúl az összes diák otthon marad, azonban az elmúlt évtized nyelvtanulási tendenciái sok esetben befolyásolták az angol nyelvterület választását. Azok a diákok, akik nem rendelkeznek német nyelvtudással, sokkal valószínűbb, hogy otthon maradnak, minthogy kifizessék az amerikai vagy az új angol tandíjakat.

A tanulók kompetenciájából adódóan ez itthon különös hatással lehet azokra a társadalomtudományi vagy pénzügyi szakokra amelyek előnyt élveztek az Egyesült Királyságban tanulók körében. Mindezek mellett növekedés várható a magyar diákok jelentkezésében az olyan területekre mint Hollandia vagy a skandináv államok, ahol a tanulók kamatoztathatják angoltudásukat.

A magyar hallgatóság Brexit által elszenvedett következményeinek enyhítésére egyelőre két alternatíva létezik; az állami és a privát cégek által támogatott ösztöndíjak.

Sajnos sem a magyar, sem az angol kormánynak sem áll érdekében az európai diákok támogatása. Azonban a fejlett ázsiai országokban alkalmazott szingapúr-modell megoldást nyújthatna a problémára. Ez alatt egy olyan ösztöndíj-rendszert értünk, amelyben a nagyobb cégek fedezik a hallgatók teljes oktatását, egy több éves “röghözkötési” szerződés feltételében. A tehetségesebb ázsiai diákokra már gimnazista korukban lecsapnak, ezzel biztosítják a cégek a hosszú távú minőségi munkaerő-utánpótlást.

Az egyetemi magyar közösségek vezetőinek kerekasztal tagjaiból álló Hungarian Youth Association a változások bejelentés óta a problémán dolgozik. A szervezet egy olyan kampánysorozatot tervez indítani, amely lehetőséget adna a szingapúr-modell népszerűsítésére, az érdekelt felek párbeszédére és a probléma súlyának közvetítésére. Ez által azt remélik, hogy össze tudják kötni a hallgatókat az itthoni nemzetközi cégekkel, akiknek érdekükben állhat az európai viszonylatban olcsó alkalmazottak képzése.

 

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!