6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma már mindhárom lakás-takarékpénztárnál lehetséges elektronikus csatornákon keresztül is szerződést kötni, amely mind a szolgáltatók, mind az ügyfelek számára előnyös. Azoknak azonban, akik nem biztosak a dolgukban, változatlanul hasznosabb lehet a személyes konzultáció, hiszen a lakás-előtakarékosságnál hosszú távú elköteleződésről van szó.

Mára jóval egyszerűbbé vált lakás-takarékpénztári szerződést kötni, mint akár csak néhány évvel ezelőtt, hiszen mindhárom, a magyar piacon aktív szolgáltatónál adott a lehetőség arra, hogy közvetlen, személyes találkozó nélkül is elinduljon a megtakarítás. Ennek megfelelően, aki úgy gondolja, hogy kellő ismeretekkel rendelkezik a termékről, könnyedén megúszhatja a fióki látogatást, vagy a tanácsadóval való konzultációt is – derül ki a szolgáltatók weblapjain elérhető tájékoztatókból.

Az Erste Lakástakaréknál az internetbankon (George Web) és a George mobilbanki applikáción keresztül is egyszerűen szerződhetnek a felületekre már regisztrált ügyfelek. Hasonló a helyzet az OTP Lakástakaréknál is: ha az ügyfél használja az internetbankot, a szokott módon belépve megkötheti a szerződést, de ez a lehetőség ugyanúgy adott a mobilbanki felületen is. A Fundamentánál VideóBankár segítségével lehet távolról szerződést kötni.

„A lakás-takarékpénztárak és az ügyfelek számára is több szempontból előnyös az elektronikus csatornák használata: utóbbiaknál leginkább azért, mert rengeteg időt megspórolhatnak ezek használatával” – nyilatkozta lapunknak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A szakértő ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a mobil- és internetbanki – és részben a videóbankár segítségével történő – szerződéskötés nem tekinthető mindenki számára ideális, egyetemes megoldásnak, hanem azoknak jelentenek reális opciót, akik már ismerik a lakás-takarékpénztári konstrukciók sajátosságait, illetve az egyes módozatokat is. A lakás-takarékpénztári megtakarítás hosszú távú elköteleződést jelent, hiszen a legrövidebb futamidejű módozatoknál is négy év a megtakarítási időszak, így egyáltalán nem mindegy, hogy az egyes változatok közül melyiket választjuk. Ezért, ha valaki nem teljesen biztos a dolgában, jobb ha személyes tanácsadást is igénybe vesz, mielőtt elköteleződne.

Persze akadnak olyan helyzetek, amikor viszonylag könnyű lehet megállapítani, hogy milyen megtakarítási időszakot válasszunk: ha például tudjuk, hogy négy-öt éven belül nagyobb lakásba költöznénk, vagy jelentősebb felújítást végeznénk, egyértelműen a rövidebb megtakarítási időszak vállalása lehet az ideális, ha viszont valaki a kisgyermeke jövőjét alapozná meg az előtakarékossággal, már mindjárt a hosszabb megtakarítási időszak lehet a jobb választás. „Sok esetben viszont egyáltalán nem ilyen egyszerű a helyzet – főként, ha a megtakarítási időszakot követően hitelt is igényelnénk –, így mindenképpen érdemes lehet az előzetes kalkulációkon túl személyes tanácsot is kérni” – érvelt a szakértő.

Egyes helyzetekben viszonylag könnyű lehet megállapítani, hogy milyen megtakarítási időszakot válasszunk
Egyes helyzetekben viszonylag könnyű lehet megállapítani, hogy milyen megtakarítási időszakot válasszunk
Fotó: Depositphotos

A lakás-takarékpénztári megtakarítást – a több mint hat éve megszűnt állami támogatást kiváltani hivatott – kamatbónuszokon túl több tényező is vonzóvá teszi: így például az, hogy viszonylag kis összegek rendszeres megtakarításával is érdemi, szinte bármilyen lakáscélra fordítható pénzösszeg halmozható fel, úgy, hogy a felgyűlt megtakarítás, illetve kamat után szociális hozzájárulási adót és kamatadót sem kell fizetni. A befizetett összeget, a felhasználás céljának igazolását illetően pedig jóval rugalmasabb már a konstrukció, mint az állami támogatás nyújtásának időszakában.

„A lakás-takarékpénztári konstrukció egyik fő vonzereje pedig a szolgáltatók szempontjából abban rejlik, hogy nagyon széles a potenciális ügyfélkör, hiszen alig akad olyan ember Magyarországon, aki ne rendelkezne valamilyen, a lakhatási körülményeinek javítását szolgáló tervvel” – emlékeztetett a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A három szolgáltató termékei sokban hasonlítanak egymásra, ám látható, hogy egyedi megoldások is szerepelnek a kínálatban: éppen ezért Gergely Péter szerint a szerződéskötés előtt érdemes alaposan átnézni a kínálatot.

A kamatbónusz nem minden

Az Erste Lakástakarék háromféle megtakarítási időszak érhető el: az ötéves módozatnál 15 százalékos, a 8 és 10 évesnél pedig 30 százalékos kamatbónuszt kínál a pénzintézet. A tízéves megtakarítási időszakkal kínált változatnál viszont az ügyfélnek lehetősége van arra, hogy legalább 4 évnyi megtakarítási időszak után – lakáscélú felhasználás céljával – a saját befizetései 40 százalékának megfelelő összeget felvegyen. Az Erste Lakástakaréknál a havi befizetés összege 10 és 50 ezer forint között lehet. A szolgáltató most futó promóciójában a szerződéses összeg egy százalékát kitevő számlanyitási díjat elengedi, ha az ügyfél teljesíti a meghatározott akciós feltételeket, illetve valamelyik, meghatározott kritérium teljesítésével jogosulttá válik a kedvezményre. A pontos összegeket meg lehet nézni a lakástakarék kalkulátorban.

A Fundamentánál akár havi 100 ezer forintos befizetés vállalása is kapcsolódhat egyetlen szerződéshez, amellyel közel 40 millió forintos szerződéses összeg is elérhető. A szolgáltató több akciós ajánlatot is érvényben tart: így például az Extra jóváírási akció időszaka alatt lakásszámlát nyitó ügyfelek számláján a szerződéses összeg 1,25, vagy 1,75 százalékát jóváírják a megtakarítási időszak lejárata után a kiutaláskor. (A százalékos mérték itt a havi megtakarítás összegétől függ.) A Fundamenta emellett Gyerek akciót is érvényben tart: ennél, ha a szerződő a kiskorú közeli hozzátartozóját jelöli meg kedvezményezettként, a választott lakásszámla termékkedvezményén felül további fix 5 százalékos bónuszt írnak jóvá az akciós feltételek teljesítése esetén. A szolgáltatónál emellett a szerződést hosszabbító ügyfeleket érintő promóció is fut, Plusz 25 Bónusz akció néven.

Az OTP Lakástakaréknál 4 éves, és 8 éves megtakarítási időszak közül választhatnak az ügyfelek: előbbinél 10 százalékos, utóbbinál 30 százalékos az elérhető kamatbónusz mértéke. A havi vállalt befizetés itt is 10 ezer és 50 ezer forint között mozoghat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!