A napi.hu információi szerint az őszi bértárgyalások során napirendre kerül a jelenlegi minimálbér és a garantált bérminimum összevonása.
Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy a a minimálbér összege a jelenlegi 232 ezer forintról legalább 296 400 forintra nőne (ez a jelenlegi bérminimum összege). Viszont, hogy a jelenleg a bérminimumot kapó, nagyjából 800 ezer munkavállaló se járjon rosszul, az összeget januártól 5,5 százalékkal megemelnék a Versenyszféa és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) napirendjén szereplő javaslat szerint.
Ez azt jelentené, hogy a minimálbér összege 2024-ben hirtelen egy lépésben, 34,8 százalékkal, 312 700 forintra emelkedne.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke a napi.hu megkeresésére megerősítette, hogy felvetődött, a jövőben – hasonlóan a legtöbb európai országhoz – csak egy összeg legyen a kötelező legkisebb bér.
Ugyanakkor Palkovics Imre rámutatott, hogy ez kevesebb változást hozna a munkavállalók életében (akiknek csupán 5-6 százaléka, azaz 250-300 ezren dolgoznak hivatalosan minimálbérért, többségük pedig jövedelmének egy részét feketén kapja). Az igazán nagy változás az állam kiadásaiban történne, hiszen számos szociális juttatás és kedvezmény van a minimálbér összegéhez kötve, ezek összegét kellene jelentősen emelnie a kormánynak - bár Palkovics szerint a növekvő fogyasztásból adódó bevételek kompenzálnák a kiadások növekedését.