Az elképesztő sikerekbe fektetett évtizedes munkát busásan honorálja a magyar állam: a következő hónaptól kezdve havi 2 905 920 forinttal gazdagodik Kozák Danuta, aki a nyári tokiói játékokon a kajaknégyessel aratott diadalával a bajnoki címeket tekintve a valaha volt legeredményesebb női versenyzőnk lett, megelőzve ezzel Egerszegi Krisztinát is - írja a Blikk.hu.
A kiemelkedő eredményeket többféle módon jutalmazza az állam. Az egyszeri jutalom összegét Tokió előtt emelték meg, így Japánban az aranyérem 50 millió, az ezüst 35,7 millió, míg a bronz 28,5 millió forintot ért, de még a nyolcadik helyezettek is 2,8 millió forintot kaptak.
Ezen felül a dobogósok a jelenlegi szabályozás szerint 35 éves koruktól életük végéig részesülnek az életjáradékban. Az aranyéremért járó összeg az előző évi bruttó átlagkeresetnek felel meg, ami jelenleg havi 403 600 forint, míg az ezüstért ennek a hetven, a bronzért az ötven százaléka jár (282 520, illetve 201 800 forint). 2018 óta ráadásul minden egyes éremért kifizetik a teljes összeget a sportolóknak.
Mivel Kozák hat elsősége mellett egy-egy ezüsttel és bronzzal – utóbbit szintén Tokióban nyerte, K2 500 méteren – is büszkélkedhet, esetében a járadék összege megközelíti a hárommillió forintot. Nála többet csak a nemrég a 101. születésnapját ünneplő, ötszörös arany-, háromszoros ezüst- és kétszeres bronzérmes tornászlegenda, Keleti Ágnes kap, havi 3 269 160 forintot.
Az életjáradékra a dobogósokat felkészítő edzők is jogosultak, s 2019 óta az ő jövedelmük is megegyezik a sportolókéval. Ez Kozákéknak is jó hír volt, hiszen az FTC kajakosának trénere 2013-ban lett a későbbi férje, Somogyi Béla, aki a 2016-os, riói olimpián bezsebelt három arany, illetve a tokiói sikerek után havi 1 816 200 forintra jogosult.
A lap megjegyzi az életjáradék kapcsán, hogy abból az érmesek özvegyei is részesülnek: alapvetően az összeg fele részét kaphatják, közös kiskorú gyermekük nagykorúvá válásáig pedig annak egészére jogosultak.