A kormány korábbi döntése alapján minden hazai településen üzemeltetni kell készpénzfelvételre alkalmas bankautomatát, elterjedtebb nevén ATM-et, írja a Bankmonitor összeállításában.
Az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TEIR) adatai alapján 3155 település volt hazánkban 2022-ben, melyből 2351-ben nem volt bankautomata az adott évben.
Gulyás Gergely Miniszterlnökséget vezető miniszter bejelentése alapján az idei évben az ezer főt meghaladó lakossal rendelkező településekre kell bankautomatát telepíteni. 2022-ben 1320 település lakónépessége haladta meg az ezer főt. Ezen településekből 563-ban nem volt bankautomata.
Ha az elmúlt három évben nem változott érdemben a helyzet, akkor ezekre a településekre kell az idei évben a bankoknak ATM-et telepítenie. (Van olyan település, ahol nincs automata, de bankfiók volt, de a Bankmonitor szakértői abból indultak ki, hogy ezekre is érvényes az elvárás.)
A szakértők becslése alapján alsó hangon 4 millió forintba kerülhet egy automata telepítése, így az idei évben az ezer fő feletti települések ATM-vel ellátása alsó hangon 2,25 milliárd forintba kerülne a bankszektornak.
A második körben – jövőre – az 500 főnél több lakossal rendelkező településekre kerülne sor. 673 olyan település van hazánkban, ahol a lakosok száma 500 és 1000 fő között van, az érintett települések közül 631-ben 2022-ben nem volt bankautomata. Ha a helyzet azóta nem változott, akkor 2026-ban ezen településekre kellene kihelyezni az ATM-eket. Ez durván 2,5 milliárd forintjába kerülne a bankszektornak.
És még mindig ott vannak az 500 fő alatti települések, az érintett 1162 település közül 1157-ben nem volt bankautomata három évvel ezelőtt. Gulyás Gergely ezen településekről nem beszélt, vélhetően legkorábban 2027-ben telepíthetnének ide is bankautomatát a pénzintézetek. Ezen harmadik lépés teljes költsége meghaladhatja a 4,6 milliárd forintot.
Alapesetben ilyen beruházások költségét a pénzintézetek átterhelhetik ügyfeleikre, de az idei évben már több egyeztetés is volt a kormány és a bankok között az ingatlan díjemelésekről. Éppen ezért a Bankmonitor szakértői arra számítanak, hogy ezen plusz kiadások költsége sem fog megjelenni 2026. június 30-ig a számladíjakban.