4p

A bankszektor legnagyobb technológiai kihívásai 2025-ben a mesterséges intelligencia (AI) bevezetése és használata az ügyfélkezelésben és a pénzintézetek belső folyamataiban, az ügyfelekre szabott szolgáltatások iránti növekvő igények kielégítése, valamint az ökoszisztéma-alapú működés és a platformok fejlesztésének követése lesznek.

Az elmúlt egy évben jelentős változás következett be a generatív mesterséges intelligencia megítélésében és gyakorlati felhasználásában: az AI térnyerése radikálisan alakítja a bankszektort.
 
Az egyes iparágak különböző sebességgel vezetik be az innovációkat, a pénzügyi szektor egyformán összpontosít a kockázatok kezelésére, valamint az ügyfelek kényelmére, így az új technológiák bevezetése rendületlenül folytatódik, figyelembe véve a technológiai fejlődés ütemét és a biztonsági követelményeket.

Németh Balázs, a K&H Bank innovációs vezetője szerint a mesterséges intelligencia nem csupán egy múló divat, hanem mélyen beépül a társadalom, a munkavégzés és az egyének életébe. Célja nem az emberi munka teljes helyettesítése, hanem annak támogatása és hatékonyabbá tétele. A legnagyobb lehetőségek azon területeken vannak, ahol az információ gyors áramlása és feldolgozása kulcsfontosságú.
 
2025-ben a legnagyobb kihívást a hiperperszonalizáció – az ügyfelekre szabott szolgáltatások növekvő igénye és mértéke – és az AI integrációja jelenti majd a pénzügyi szolgáltatások számára.

A mesterséges intelligencia egyre inkább a mindennapi banki műveletek szerves részévé válik, javítva az ügyfélszolgálatot, a kockázatkezelést és a személyre szabott pénzügyi tanácsadást, miközben válaszol a rutinkérdésekre, az AI-algoritmusok gyorsabban és hatékonyabban képesek felismerni a csalásra utaló mintázatokat.

„A K&H Bank digitális pénzügyi asszisztense, Kate a jelenlegi 200 mellé további funkciókat kap, már most is az ügyek kétharmadát önállóan intézi, de megértése, autonómiája tovább növekszik, az ügyfélélményt még jobban segítik a nagy nyelvi modelleken alapuló megoldások. Folytatjuk az AI használatát a hitelbírálat területén és a pénzügyi csalások megelőzésének fejlesztésében. Belső folyamatainkban a MS Copilot is válaszol különböző kérdésekre, meetingeket foglal össze, kreatív partner az irodai munkában. A bank számára a GenAI alkalmazása nemcsak a jelenlegi folyamatok optimalizálását jelenti, hanem új lehetőségeket is nyit a jövőbeni fejlesztések számára” – részletezte a K&H terveit Németh Balázs.

A bankok ma már sokkal személyesebb szolgáltatást tudnak nyújtani az ügyfeleiknek a mesterséges intelligencia és a felhasználók által engedélyezett, összegyűjtött adatok használatával. Figyelik, hogy az ügyfelek hogyan használják a bank szolgáltatásait, elemzik a szokásaikat, igényeiket, akik ezek alapján személyes ajánlatokat kapnak.

A legnagyobb kihívás a rengeteg ügyféladat okos tárolása és feldolgozása, majd ezek alapján az ajánlatok megfelelő időben és módon történő eljuttatása az ügyfelekhez. „A K&H Bank 2025-ben is a még jobb, személyre szabottabb szolgáltatások bevezetését tervezi. Mindez azt a célt szolgálja, hogy az ügyfelek minél elégedettebbek legyenek és szívesebben maradjanak a bank ügyfelei hosszú távon is” – mondta Németh Balázs.

Még jobb, személyre szabottabb szolgáltatások bevezetését tervezik
Még jobb, személyre szabottabb szolgáltatások bevezetését tervezik
Fotó: MTI

A bankoknak ma a legnagyobb kihívás, hogy zökkenőmentesen együtt kell dolgozniuk más cégekkel és szolgáltatókkal. „Ez jelenti például azt, hogy biztonságosan tudják megosztani egymással az adatokat, vagy hogy gördülékenyen működjenek együtt a különböző technológiai rendszereik (mint például a felhőalapú szolgáltatások vagy a mesterséges intelligencia). Különösen fontos, hogy ezek a rendszerek akkor is stabilan működjenek, ha egyre több ügyfél használja őket” – hívta fel a figyelmet Németh Balázs.

A K&H Bank 2025-re több digitális fejlesztést is tervez, amelyek középpontjában az ügyfélélmény javítása és a szolgáltatások személyre szabása áll. A bank célja, hogy tovább bővítse digitális ökoszisztémáját, integrálva a legújabb technológiai megoldásokat, és biztosítva, hogy ügyfelei számára a lehető legkényelmesebb és legbiztonságosabb szolgáltatásokat nyújtsa. Németh Balázs hangsúlyozta, hogy a bank folytatja az innovációt, különös tekintettel az AI és a hiperperszonalizáció területére, hogy megfeleljen a gyorsan változó piaci igényeknek és ügyfélelvárásoknak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!