3p

A legkockázatosabb konstrukciók aránya 6 százalékos szintre süllyedt a tavalyi év során. A piacot a kiszámítható, fix törlesztésű hitelek hajtják.

Maguk a hitelfelvevők léptetik le az egyik lakáshitel-konstrukciót a piacról. Legalábbis erre utalnak a legfrissebb piaci adatok a BankRáció.hu legújabb - a hivatalos jegybanki adatokon alapuló - összefoglalója szerint. 

A rizikós hitelek alkonya

A múlt év első 11 hónapjában a bankok 793 milliárd értékben kötöttek újlakáshitel-szerződéseket, ami 33 százalékos növekedésnek felel meg éves összevetésben. “A bő 30 százalékos növekedés nem jelent meglepetést, azaz tartós növekedés látható a piacon” - mondta Trencsán Erika, a BankRáció.hu hitelszakértője. Hozzátette: a legfrissebb adatokból kiderül, hogy az új lakáshiteleknél gyakorlatilag marginálissá vált a legrizikósabb, változó kamatozású konstrukciók aránya. A tavaly novemberben felvett lakáshiteleknek mindössze 6 százalékát adták, ezzel szemben a 11 hónapban igényelt új lakáshiteleken belül még 16 százalékos a részesedésük. “Mindez azt mutatja, hogy a hitelfelvevők elfordultak a változó kamatozású lakáshitelektől. Ebben persze szerepe van a Magyar Nemzeti Bank lépéseinek. Egyrészt a fogyasztóbarát lakáshitelekre vonatkozó minősítés bevezetésének. Másrészt, hogy októbertől szigorúbb szabályok léptek életbe a változó kamatozású lakáshitelek felvételére” - fogalmazott a szakember. 

Az újonnan felvett lakáshiteleknél az 5-10 évig fix törlesztést garantáló konstrukcióknál következett be a legjelentősebb növekedés a múlt év első 11 hónapjában: 123 százalékkal 275 milliárd forintra nőtt a teljes összeg. Az 1-5 évig fix törlesztésű lakáshitelek összege 70 százalékkal 332 milliárd forintra emelkedett. A fix törlesztésű lakáshitelek iránti kereslet jelentős emelkedése a már említett szigorítás mellett a hitelfelvevők tudatosságával magyarázható. “Egyre többen szeretnének biztosra menni, és a gazdasági változásokból adódó esetleges kamatemelkedéshez köthető törlesztőrészlet-növekedést kikerülni” - mondta a BankRáció.hu szakértője. A kamatok és teljes hiteldíjmutatók változásáról szólva Trencsán Erika elmondta, hogy tavaly novemberben a legalább 1 évig fix törlesztésű lakáshiteleknél 5,36 százalék volt az átlagos kamat, szemben az egy évvel korábbi 5,21 százalékkal, ami szerény mértékű emelkedésnek felel meg.

Hol a legalacsonyabb a törlesztőrészlet? Melyik hitelt válasszam? Használja új kalkulátorunkat! >>

A régebbi lakáshitelek is biztonságosabbra cserélhetők

A BankRáció.hu saját adatai összhangban vannak a piaci trendekkel, egyre többen keresik a fix törlesztésű lakáshiteleket. Trencsán Erika szerint bár az új lakáshiteleknél nagyon lecsökkent a kockázatos, változó kamatozásúak aránya, a korábban felvett jelzálog- és lakáshiteleknél még jelentős, több mint 50 százalékos a részesedésük. A BankRáció.hu szerint a régebben felvett változó kamatozású lakáshiteleket hitelkiváltással lehet fix törlesztőrészletűre cserélni, különösen azoknál, amelyeknél sok van hátra a futamidőből és magas a tőketartozás összege. 

“Bár a hitelkiváltás eddig a lakossági bankpiacon nem volt túl népszerű megoldás, a kamatemelkedés kockázata és az adósok növekvő tudatossága miatt várhatóan nagyobb lesz iránta a kereslet. Tapasztalataink szerint a sikeres hitelkiváltási folyamatokban egyre nagyobb szerep jut a felkészült hitelközvetítőknek is.” - tette hozzá Trencsán Erika.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!