5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szinte már elcsépeltnek hat a korrupcióval foglalkozni hírportálokon, ezen a héten mégis ezek a híreink késztettek a legtöbbeket megszólalásra lapcsoportunk, a Klasszis Média Facebook-oldalain. A visszaéléssel kapcsolatos jelentések pedig jöttek innen is és onnan is a héten. Megmutatjuk, mely témáink váltották ki a legtöbb hozzászólást az Mfor és a Privátbankár közösségi oldalain.

Heti válogatásunkban ismét reflektorfénybe állítjuk azokat az olvasói hozzászólásokat, amelyek a legtöbb reakciót váltották ki a Klasszis Médiához tartozó Mfor és Privátbankár Facebook-oldalain közzétett cikkeink alatt. Számunkra nemcsak az fontos, hogy hányan olvassák el tartalmainkat, hanem az is, milyen gondolatokat, érzelmeket váltanak ki, mit gondolnak róla, mit fűznének hozzá követőink. A válogatás célja nem a szerkesztőségi állásfoglalás vagy véleményformálás, hanem az olvasói hangok bemutatása. A hozzászólásokat változatlan tartalommal közöljük, csupán a helyesírási hibákat javítjuk ki.

Egy héttel ezelőtt, amikor a legtöbb reakciót kiváltó témákat kerestük, a Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök honvédelmi juttatására és tartalékos szolgálat jogcímén kapott jövedelmére érkezett reakciókat vettük számba. A Tisza Párt honvédelmi szakpolitikusa a héten ismét a hírekbe került a megjelent Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) jelentés kapcsán. Ahogyan azt mi is megírtuk: a KEHI jelentése szerint Ruszin–Szendi volt vezérkari főnök dunakeszi szolgálati ingatlanán több mint egymilliárd forintot költöttek közpénzből luxusberuházásokra — prémium kategóriás bútorokra, jakuzzira, biliárdasztalra, szaunára és egyéb extravagáns tartozékokra –, amelyek jóval túlmutattak egy átlagos szolgálati lakás indokolható szükségletein.

A jelentésben megírtak érthetően váltanak ki indulatokat bárki részéről, így több hozzászóló is „luxizást” emleget. Mindazonáltal talán ennél érdekesebb, hogy ismét több reakció érkezett, amely összeköti ezeket a túlköltéseket Novák Katalin korábbi köztársasági elnök rezidenciájának, sminkasztalának, illetve hivatali idejét követő titkárságának költségeivel.

Olvasónk, Lívia így fogalmaz: „Drágább, mint a bukott (köz)társasagi elnökök luxusnál luxusabb rezidenciája és életmódja az élete végéig ingyen?”

Gábor is a köztársasági elnökök rezidenciáinak felújítását és annak költségeit állítja párhuzamba a volt vezérkari főnök szolgálati lakásával, jelezve, hogy képmutatónak hathat ezt mutogatni, miközben nem találnak látnivalót más, ennél jelentősen nagyobb felújítási költségeknél, például Novák Katalin sminkasztalánál.

Forrás: MTI
Forrás: MTI

Több hozzászólónk mutatott rá arra a visszásságra is, hogy Ruszin-Szendi igényeit valaki(k)nek jóvá kellett hagynia, így önmagában nem csak ő számonkérhető a költésekért: „Ki engedélyezte a kifizetést?„, „Keresd az ellenjegyzőt!”. Ágnes frappánsan így foglalja össze: „Az lenne a kérdésem, hogy ki hagyta jóvá a terveket, a kivitelezést, ki vette át műszakilag hivatalosan az elkészült ingatlant, a berendezési tárgyakat leltár szerint és ki írta alá a számlákat?”

Többen rámutatnak arra a kézenfekvő tényre, hogy mindez csak azóta kerül vizsgálat alá, mióta a volt vezérkari főnök kikerült a kötelékből és a Tisza Pártnál vállal politikai szerepet, míg nem „zavart senkit”, amíg a kormányzó párt oldalán volt tisztségviselő.

Úgy tűnik, olvasóinkat a korrupció és az ezzel kapcsolatos talán álszent kormányzati kommunikáció reakcióra készteti: a héten megjelent az Európai Bizottság jogállamisági jelentése, melyet a Népszava cikke alapján szemlézett a Privátbankár.

A jelentés egyik fontos állítása, ami talán a legtöbbeket megihletett, hogy a korrupció elleni harc területén lényegében nem történt előrelépés az elmúlt időszakban. Több olvasónk cinikusan cáfolja ezt az észrevételt:

„Brüsszel téved, sajnos nem ugyanolyan korrupt mint egy éve, hanem korruptabb!”

A brüsszeli jelentés időzítése mindazonáltal ironikus módon egy hétre esik az Ursula Von der Leyen ellen indított bizalmatlansági indítvány szavazásával. A szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) EP-képviselője, Gheorghe Piperea által benyújtott beadvány több korrupciógyanús ügyet említ, úgymint a Pfizer-oltások, a helyreállítási alap vagy az uniós védelmi hitel kapcsán. Olvasóink jól tájékozottan sorra említik is ezeket az ügyeket, (egyesek talán olyan ügyekről is tudni vélnek, amelyekről még Brüsszelben sem hallottak), így frappáns talán összefoglalni hozzászólóink reakcióit Sebestyén Balázs közmondásból idézett szavaival: „Bagoly mondja verébnek”.

Ha még több véleményre kíváncsi, hallgassa meg a kifejezetten szubjektív alapállású Ez Viszont Privát legújabb adását, amelyben kollégáink egyebek mellett arról beszélgettek, hogy elvették-e a külföldiek a magyarok munkáját, hogy merre tart a kiskereskedelem, hogy mitől nő újra az infláció és hogy mire lesz jó a Tisza Párt falusi lapja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!